Pred zbúraním čiernej stavby treba posudky, či sa to vôbec dá a nepoškodí to susedné byty a celý dom. Ohyzdná podkrovná nadstavba známeho lekára môže skončiť aj na súde.
KOŠICE. Mestský stavebný úrad už druhýkrát rozhoduje o búraní čiernej stavby v podkroví bytovky na Jarnej, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.
Podľa pamiatkarov ide o najväčšiu nepovolenú strešnú nadstavbu v meste a jednu z najohyzdnejších v Košiciach.
Stavba patrí profesorovi Andrejovi Jenčovi, prednostovi Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie univerzitnej nemocnice a exdekanovi Lekárskej fakulty UPJŠ.
Mesto v novembri 2013 nariadilo zbúrať oceľovú konštrukciu s galériou, 3 vikiere aj 2–podlažné nadstavby z oboch strán a dať stavbu do súladu so stavebným povolením. To dovoľovalo len strešné okná v rovine strechy.
Jenča sa odvolal. Okresný úrad (druhostupňový stavebný) vo februári verdikt mesta zrušil a vec mu vrátil, nech rozhodne nanovo.
Styk: Treba ešte posudky
Matej Styk, vedúci odboru výstavby na okresnom úrade, vysvetľuje, že rešpektujú nesúhlas pamiatkarov, pre ktorý nemožno stavbu zlegalizovať. Ešte pred búraním však žiadajú, aby mesto určilo stavebníkovi technické podmienky.
„Aby dal spracovať projekt a posúdenie stability a bezpečnosti krovu a celého domu, aby nepoškodil susedné byty či celý dom, keď nepovolené úpravy odstráni. Teda či búranie je technicky a staticky možné, keďže masívne oceľové konštrukcie priamo pokračujú aj do ďalších dvoch bytov.“
Styk, ktorý v stavebníctve pôsobí 35. rok, priznáva, že sa ešte nestretol s úspešným odstránením čiernej stavby. Predpokladá, že i tento spor môže skončiť na súde.
Lekár: Mstia sa známej osobe
V odvolaní proti nariadeniu odstrániť stavbu Jenča uviedol aj to, že podobné úpravy, ako urobil, sú bežné i v mestách ako Bratislava či Praha, kultúrnu pamiatku neznehodnotil a opačné tvrdenia sú len osobnou pomstou známej osobe.
Bránil sa tiež tým, že úpravy boli nutné pre technický stav strechy a všetko konzultoval s architektom.
Jenča dal opravný prostriedok aj proti nesúhlasu krajského pamiatkového úradu s dodatočnou legalizáciou, ale ten potvrdil i nadriadený Pamiatkový úrad SR.
Pre Korzár sa však lekár vyjadril, že s búraním problém nemá a urobí, čo mu úrady uložia.
„Ja som vedec a chirurg, o stavbu som sa nestaral, zveril som ju projektantom, no už som ich vymenil. Považujem sa za obeť, ale som investor, a tak vinu zo mňa nikto nezmyje. Nech však nikto nechce, aby som sa ja, ako jeden z 10 vedcov vlani ocenených Veľkou Mikovíniho medailou od ministerstva školstva, venoval aj takýmto veciam...“
Udali ho susedia
Problém trvá už štvrtý rok. Traja majitelia bytov v dome kúpili podkrovné priestory a začali ich prerábať na nové byty. Najväčší z nich (3-izbový, 141 metrov štvorcových) stavia Jenča.
Úrady mu povolili len strešné okná, ale v streche začala rásť aj dvojpodlažná nadstavba, odstránil drevený krov a nahradil ho obrovskou oceľovou konštrukciou.
Po anonymných sťažnostiach susedov začali Jenču riešiť a pokutovať stavebný i pamiatkový úrad. Ešte v roku 2011 mu nariadili stavebné práce zastaviť.
Potom začal stavebný úrad konanie, ktorého výsledkom môže byť, ak sa ukáže, že neodporuje verejným záujmom, dodatočná legalizácia stavby. V opačnom prípade to bude búranie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári