Košická tepláreň vyhlásila verejné obstarávanie na rekonštrukciu a denitrifikáciu svojho kotla. Využije na to zdroje z Európskej únie.
KOŠICE. Spoločnosť Tepláreň Košice, a. s. pokračuje v ekologizácii svojej prevádzky. Najnovšie podľa údajov zverejnených v Úradnom vestníku Európskej únie plánuje zásadné úpravy výrobného procesu tak, aby vyhovoval predpisom na ochranu čistoty ovzdušia a dodržiaval po roku 2016 požiadavky na emisné limity podľa európskej smernice.
Do rekonštrukcie a denitrifikácie jedného zo svojich kotlov plánuje preto investovať takmer 20,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Na tento projekt využije aj zdroje z eurofondov.
Zmena výrobného procesu v Teplárni Košice má podľa oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania zahŕňať zmenu konštrukcie zariadenia na výrobu tepla vo forme prehriatej pary a zmenu konštrukcie druhého ťahu kotla.
Tepláreň Košice, a. s. patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla vo forme horúcej vody a pary v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 megawattov a inštalovanom elektrickom výkone 121 megawattov.
Okrem tepla spoločnosť vyrába aj elektrickú energiu a poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy SR.
Približne 72 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo, s. r. o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností.
Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 66 % domácnosti a 34 % ostatní odberatelia.
Akcionárom spoločnosti Tepláreň Košice je Fond národného majetku Slovenskej republiky, ktorý vlastní 100 % akcií.
Košickú tepláreň už viackrát chcela predať pravicová vláda. Nikdy to však nestihla a po príchode ľavicovej vlády pod vedením Roberta Fica sa privatizácia tak košickej, ako aj ďalších teplární vlastnených štátom, zastavila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári