Cyklotrás v mestách v Košickom samosprávnom kraji (KSK) je aj napriek určitému zlepšeniu stále málo. Viaceré z nich majú katastrofálny povrch s rozbitým asfaltom, nehovoriac o dlhodobo zanedbávanej údržbe.
KOŠICE. Vyplynulo to aj z analýzy Výskumného ústavu dopravy v Žiline, ktorý uplynulý rok mapoval cyklistickú infraštruktúru vo vybraných desiatich mestách Slovenska. Projektovanie cyklotrás a ich monitoring bol hlavnou témou odborného seminára Cyklistická infraštruktúra, ktorý prebehol na Úrade KSK.
V Košiciach bola zmapovaná cyklistická sieť v celkovej dĺžke niečo cez 26 km a v Spišskej Novej Vsi v dĺžke necelé 3 km. Košice sa v dĺžke mestských cyklotrás zaradili na druhé miesto za Bratislavu.
Avšak pri zohľadnení počtu obyvateľov či dĺžky cyklotrás na rozlohu mesta už metropola východu klesla na 7., resp. 6. miesto.
V pláne je tokajsko-zemplínska cyklocesta
„V Košiciach prevláda segregácia cyklistickej infraštruktúry. Väčšina mestských cyklotrás je vedená mimo hlavného dopravného priestoru po samostatných chodníkoch či spoločných cestičkách pre chodcov a cyklistov, a to až v 96 percentách. Zvyšnú infraštruktúru tvoria pruhy a pásy na vozovke, ktorých dĺžka je len necelý kilometer,“ dozvedeli sme sa od hlavnej cyklokoordinátorky v kraji, Adriany Šebešovej z Úradu KSK.
Úrad KSK momentálne pokračuje vo viacerých aktivitách súvisiacich s budovaním cyklotrás. Ide najmä o projekt slovenskej časti cyklotrasy Eurovelo 11 (vedie z Nórska do Grécka - pozn. red.) cez mesto Košice a ďalšie okresy v kraji a cyklomagistrály Zemplínska šírava – Tokaj cez hrádze riek Laborec, Latorica a Bodrog.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári