V trende poklesu povinného očkovaniu detí nezaostáva Košický kraj za Slovenskom. Môže za to strach rodičov i nezáujem Rómov.
KOŠICKÝ KRAJ. Prvého syna nechala 36-ročná Košičanka zaočkovať, druhého už nie. Pred ôsmimi rokmi, keď sa jej narodilo prvé dieťa, o očkovaní nemala veľa informácií.
Neskôr si prečítala niekoľko kníh, diskutovala o tom s inými mamičkami na internetových fórach.
„Po zaočkovaní prvého syna som o tejto téme veľa nevedela, preto by som ani žiadne príznaky očkovaniu neprisúdila. Pravdou je, že bol častejšie chorý, chodievali sme na alergológiu, ako polročný bral antibiotiká.“
Mamička porovnáva, že jej druhého 20-mesačného chlapčeka nezaočkovali a doteraz nemal zdravotné problémy.
Bez pokuty
Jej rozhodnutie ohlásila pediatrička regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Košičanku si epidemiológovia predvolali a poučili ju, že spáchala priestupok.
„Zdôvodnila som, prečo nechcem syna zaočkovať. Oni mi zase vysvetlili, aké riziká mu bez očkovania hrozia.“ Pokutu nedostala, maximálna možná je 331 eur.
Pán Jaroslav z Košíc vie, že si mamičky na materskej vymieňajú rôzne informácie o očkovaní.
„Minule som sa detskej lekárky opýtal, či sú súčasťou očkovacej látky aj nejaké veci z mŕtvych zvierat. Zasmiala sa a povedala, aby som neveril všetkému z internetu.“
Tridsaťročný Karol porovnáva svoje deti so sebou. „Neriešim, či je to škodlivé, alebo nie. Očkovali i nás a žijeme.“
Prejavil sa pokles
Rodičov s odmietavým postojom k očkovaniu je podľa celoslovenských štatistík viac. Pred dvomi rokmi bolo 1 291 odmietnutých očkovaní, vlani ich počet stúpol na 2 595.
V Košickom kraji sa pokles v očkovaní prejavil rovnako ako v iných krajoch, uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.
Napriek tomu sa v našom vyššom územnom celku podľa nej udržuje dobrá úroveň zaočkovania, presahuje hranicu 95 percent.
„V Košickom kraji je zaočkovanosť v jednom sledovanom období lepšia, v druhom horšia. Medzi kontrolami v jednotlivých obdobiach sú len rozdiely v počte niekoľkých desatín,“ hovorí vedúca odboru epidemiológie Jana Seligová z košického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Ak rodičia odmietajú očkovanie, snažíme sa s nimi rozprávať, hovoríme o možných následkoch, hľadáme spoločné postupy, dodáva.
Obavy z vakcíny
Príčin, prečo sa rodičia rozhodnú cúvnuť od očkovania, je viacero. Obávajú sa škodlivosti vakcín, ich nežiaducich účinkov, vplyvu na vznik rôznych ochorení. Skalická pripomína očkovaciu nedisciplinovanosť u rómskych rodičov.
Najväčšiu obavu majú z MMR vakcíny. Ide o trojzložkovú očkovaciu látku proti osýpkam, mumpsu a ružienke.
Odporcovia očkovania tvrdia, že sa môže podpísať pod vznik autizmu.
„Viaceré štúdie, ktoré sa zaoberali možnými nežiaducimi účinkami v príčinnej súvislosti s očkovaním, vylúčili súvislosť medzi očkovaním a vznikom rôznych ochorení ako napríklad diabetes a autizmus,“ reaguje Skalická.
Z povinného dobrovoľné
Po aplikácii očkovacej látky sa podľa nej rovnako ako pri iných liekoch môžu vyskytnúť nežiaduce účinky. Zvyčajne nimi sú fyziologické reakcie ako teplota alebo kožná vyrážka.
Na Slovensku pôsobí viacero občianskych združení, ktoré poukazujú na riziká očkovania. Zvyčajne chcú dosiahnuť, aby očkovanie nebolo povinné a ostalo na voľbe rodičov.
Povinne sa u nás očkuje od päťdesiatych rokov minulého storočia. Dlhoročné povinné očkovanie sa podľa Skalickej odrazilo na nulovom alebo nízkom výskyte závažných infekcií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári