Môže na mieste pre konkrétne auto ZŤP parkovať iné, so súhlasom ZŤP osoby? Môže, je to medzera v zákone... Nemôže, volajte 159... Jedno aj druhé tvrdí tá istá mestská polícia.
KOŠICE. S kurióznym podnetom sa na redakciu Korzára obrátil obyvateľ Pajorovej ulice.
Tvrdí, že zdravotne ťažko postihnutý (ZŤP) pán z ulice, ktorý má bezplatne vyhradené parkovacie miesto na konkrétne evidenčné číslo (EČV) svojho auta, vyšpekuloval zaujímavú fintu, vďaka ktorej tam má takmer každý deň po návrate z práce kde zaparkovať aj jeho dcéra.
„ZŤP vodič popoludní preparkuje auto zo svojho vyhradeného miesta na iné, obyčajné. Keď potom, a to už je parkovisko plné, príde z práce jeho dcéra, hoci tá nie je ZŤP a má iné EČV, zaparkuje na vyhradenom mieste svojho otca. Keď dcéra ráno odíde, on zas preparkuje na ZŤP miesto a tak sa to deje dookola,“ opísal nám sťažovateľ.
Podľa neho ide o špekulantstvo na úkor ostatných vodičov, ktorí večer nemajú kde zaparkovať, lebo im nikto ZŤP miesto nedrží.
Mestská polícia nemá jasno
Názor, či je také chytráctvo legálne, nie je v rámci mestskej polície (MsP) jednotný. Tá nám totiž poslala až dve stanoviská – každé iné.
Otázka znela, či na základe podnetu kohokoľvek sa dá pokutovať auto, ktoré parkuje na mieste vyhradenom pre ZŤP vozidlo s inou „ešpézetkou“, a to aj napriek tomu, že ZŤP vodič, pre ktorého je miesto vyhradené, súhlasí, aby na ňom parkoval niekto iný.
„Príslušníci mestskej polície riešia státie na vyhradenom parkovacom mieste pre inú osobu iba na základe oznamu majiteľa vyhradeného parkovacieho miesta a majiteľ musí na mieste predložiť doklad totožnosti,“ tvrdí Róbert Juhászi z odboru výkonu služby MsP.
„Ak si niekto prenajme parkovacie miesto a platí zaň, alebo ho má ZŤP pridelené zadarmo, nejde v tomto prípade o priestupok. Ľudia sa snažia nachádzať medzery v zákonoch. Nie je zákonom stanovené, že vodič musí odstaviť na preň vyhradenom mieste.“
Inak to vidí Marek Trocha, veliteľ staromestskej stanice Stred, pod ktorú patrí i Pajorova.
Podľa neho je parkovanie na mieste vyhradenom pre osobu ZŤP, označenom konkrétnym EČV, možné len týmto vozidlom, inak hrozí aj odťah.
„Praktiky, keď držitelia týchto vozidiel umožňujú iným užívať ich vyhradené miesta, nie sú povolené. V takom prípade to môže ktokoľvek oznámiť na číslo 159.“
PZ SR: Volajte políciu
Rovnaký názor ako Trocha z MsP má i štátna polícia (158), ktorá tiež môže riešiť dopravné priestupky.
„Ak na vyhradenom mieste parkuje vozidlo, pre ktoré nie je vyhradené, je možné volať políciu a žiadať riešenie priestupku. ZŤP vodič, ktorý má vyhradené miesto ZŤP na svoje EČV, ho nemôže prenajímať ďalšej osobe,“ uviedol hovorca krajského riaditeľstva Policajného zboru SR Alexander Szabó.
Podľa neho vodičovi, ktorý stál na cudzom mieste, vyhradenom pre ZŤP, hrozí bloková pokuta do 150 eur, v správnom konaní pokuta do 300 eur a zákaz činnosti až 2 roky, a treba informovať i magistrát, ktorý môže takej ZŤP osobe vyhradené miesto aj zrušiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári