Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Košickí hokejisti začali štvrťfinále víťazstvom

Hokejisti HC Košice porazili Martin 6:1, druhý zápas je na programe v nedeľu.

(Zdroj: SITA/Ivan Fleischer)

KOŠICE. Favorizovaní hokejisti HC Košice vyhrali v prvom zápase štvrťfinále play-off extraligy nad MHC Martin presvedčivo 6:1 a ujali sa vedenia v sérii, ktorá sa hrá na štyri víťazné stretnutia.

Martinčania prišli o oporu

V košickej Steel aréne začali aktívnejšie domáci hráči a už po niekoľkých sekundách preveril pozornosť Dzubinu Jenčík.

Martinčania v 4. minúte prišli o svojho najproduktívnejšieho hráča Markoviča, ktorý po súboji s Deylom odišiel do šatne s bolestivou grimasou na tvári.

Domáci pokračovali v útočnej aktivite a skóre duelu otvoril v 8. minúte Bartoš, po Kolbovom priťuknutí prešiel stredom hosťujúcej defenzívy a bekhendom prekonal Dzubinu - 1:0.

Vzápätí mal obrovskú šancu i Češík, stav sa nezmenil. Hostia pohrozili v 12. minúte po nevýraznej strele Suju, ktorý nedokázal dobre trafiť skackajúci puk.

"Oceliari" naďalej pokračovali v ofenzívnej hre, po góle volali predovšetkým príležitosti Biceka v 14. minúte a Češíka v oslabení zo záverečnej minúty úvodného dejstva.

Hostia držali krok

V 23. minúte mali počas presilovej hry obrovskú šancu hráči z Turca, ale Galamboš nedostal puk do košickej siete.

Z následného protiútoku mal gól na hokejke Jenčík, Dzubina puk neudržal, no ten putoval iba vedľa pravej žŕdky.

O dve minúty neskôr sa v oslabení ocitol pred Staňom osamotený Cíger, ale nedokázal sa presadiť.

Na opačnej strane sa nepomýlil Bicek a strelou pomedzi Dzubinove betóny zvýšil na 2:0.

Martin sa vrátil do zápasu v 27. minúte, keď v oslabení potrestal chybu Kloučeka Galamboš a znížil na 1:2 z pohľadu hostí.

V ďalšom priebehu obidve družstvá dobre korčuľovali, napádali sa vysoko pri rozohrávke a nepúšťali sa do vyložených šancí.

Tri minúty pred koncom druhej tretiny sa "preštrikoval" pred martinského brankára Svatoš, no mieril iba do jeho výstroja.

Gólostroj v poslednom dejstve

Na začiatku tretej dvadsaťminútovky našiel Češík prihrávkou spoza bránky voľného Jokeľa a ten strelou bez prípravy upravil na 3:1.

V 45. minúte využil početnú výhodu o jedného hráča Deyl, ktorý šikovne tečoval nahodený puk Jenčíka - 4:1.

Ďalšiu početnú výhodu 5 proti 4 zužitkoval o tri minúty neskôr Bartánus, ktorému ideálne naservíroval puk Bartoš - 5:1.

Bodku za stretnutím dal v oslabení v 58. minúte po peknej individuálnej akcii Jokeľ - 6:1.

Anton Tomko, tréner Košíc: "Od začiatku sme hrali s nasadením. Za stavu 2:0 sme potrebovali streliť gól na upokojenie, ale ten neprišiel. Práve naopak, Martin vo vlastnom oslabení znížil. Po našom treťom góle sme už kontrolovali hru. Vedieme 1:0 v sérii a musíme sa dobre pripraviť na ďalší zápas."

Daniel Babka, tréner Martina: "Už vo štvrtej minúte sme prišli o nášho najproduktívnejšieho hráča, čo poznačilo našu hru. Košice boli v prvej tretine silnejší v osobných súbojoch. Za stavu 2:1 sme mohli vyrovnať a možno by sa potom zápas vyvíjal inak. Gól na 3:1 bol zlomový. Potom sme dostali aj ďalšie a zápas bol rozhodnutý. Dve tretiny to z našej strany nebolo zlé. Hra v play off je však o niečom inom. Musíme sa rýchlo prispôsobiť, aby sme boli Košiciam dôstojným súperom."

HC Košice - MHC Mountfield Martin 6:1 (1:0, 1:1, 4:0)

stav série 1:0

Góly: 8. Bartoš (Kolba, Klouček), 25. Bicek (Svatoš), 43. Jokeľ (Češík, Hinďoš), 45. Deyl (Jenčík, Bartoš), 48. Bartánus (Bartoš, Jenčík), 58. Jokeľ (Štrbák) - 27. Galamboš.

Rozhodcovia: D. Konc, Novák - Bednár, Snášel, vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: Hrnka 5 minút za napadnutie hlavy a krku - Ďatelinka 10 minút za napadnutie zozadu, presilovky: 3:0, oslabenia: 1:1, 2 957 divákov.

Košice: Staňa - Kolba, Klouček, Černák, Štrbák, Cebák, Deyl - Bicek, Hrnka, Bartánus - Svatoš, Bartoš, Jenčík - Skalický, Češík, Sojčík - Hiňďoš, Chovan, Jokeľ

Martin: Dzubina - Brcko, Matejka, Ďatelinka, Rusina, Novotný, Perniš, Popela, Tupý - Themár, Kolena, Klíma - Markovič, Galamboš, Važan - Finsterle, Pokrivčák, Suja - Rožník, Dírer, Cíger

Ďalšie termíny série: 9., 12., 13., prípadne 16., 18. a 20. marca.