Odpadárska firma informovala, že popri modernizácii spaľovne vylepšuje aj systém zhodnocovania odpadu.
KOŠICE. Spoločnosť Kosit vo väčšinovom vlastníctve talianskych firiem tvrdí, že neinvestuje len do modernejšieho spaľovania odpadu, ale aj do spôsobov jeho ďalšieho využitia.
Koncom februára informovala o ukončení rekonštrukcie spaľovne v Kokšove–Bakši za vyše 28 miliónov eur, ktorá pozostávala v inštalovaní nového kotla, zariadenia na čistenie spalín a parnej turbíny na výrobu elektriny.
Súčasne Kosit oznámil, že pokračuje v budovaní komplexného integrovaného systému nakladania s odpadom.
„V minulosti väčšina odpadov putovala priamo do zásobníka odpadov spaľovne. Teraz je tok odpadov delený na jednotlivé prúdy, s ktorými je nakladané v zmysle schválenej hierarchie, ak to umožňuje ich čistota a ekonomika,“ vysvetľuje Roland Bánhegyi z oddelenia PR a komunikácie spoločnosti.
Recyklácia má prednosť
Najvyššie stojí materiálové využitie odpadov, čo je jeho úprava a predaj ako druhotnej suroviny subjektom, ktoré ho opätovne použijú vo výrobe. Nasleduje energetické zhodnotenie pri spaľovaní (výroba tepla vo forme pary a elektrickej energie), a napokon uloženie na skládku.
„Naším cieľom je zneškodňovať na skládke čo najmenšie množstvo odpadu,“ povedal k tomu predseda predstavenstva Kositu Alberto Gerotto.
Spomenul Benátky, kde podľa neho na skládkach nekončí žiaden odpad.
Nový systém je založený na triedení odpadov u jeho producentov. Možné je to vďaka tomu, že mesto Košice, aj obce v okolí, majú vlastné zberné dvory, na ktorých sústreďujú vyseparované komodity.
Tam ich delia na ďalšie segmenty, napríklad sklo podľa jednotlivých farieb alebo zo stavebného odpadu vyčlenia betón či tehly.
Stroje na konečnú úpravu
„Takto vyseparované čiastočne upravené zložky už nemusia ísť na triediacu linku. Sú dopravované buď priamo na zhodnotenie, alebo predtým idú ešte na konečnú úpravu do nášho strediska triedenia odpadov,“ dodáva Bánhegyi.
Mestám a obciam za to, že sa podieľajú na separácii a recyklácii, poskytuje dotácie Recyklačný fond spravovaný štátom, do ktorého odvádzajú príspevky výrobcovia a dovozcovia obalov, skla a ďalších určených komodít.
Košiciam dal fond od roku 2002 do roku 2012 príspevky v celkovej výške 1,17 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári