Leto sa nezadržateľne blíži, ľudia by už mali myslieť na vybavenie cestovných dokladov. Polícia ich vyzýva, nech si nedávajú načas.
KOŠICE. Polícia ročne vydá v priemere 250–tisíc cestovných pasov. Pred dvoma rokmi vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady.
Teda nie je možné zapísať údaje o dieťati do cestovného pasu rodiča. Každý občan SR mladší ako 15 rokov, ktorý cestuje do zahraničia, musí mať vlastný cestovný doklad.
„Odporúčame skontrolovať si platnosť cestovného pasu či občianskeho preukazu, ako aj doklady detí. Teraz je ideálne obdobie na vybavenie dokladov bez dlhého čakania. Keďže uplynú dva roky, odkedy nie je možné uskutočniť zápisy do pasov rodičov, predpokladáme väčší záujem o ich vydanie ako zvyčajne,“ vysvetľuje hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.
Pri cestách do vízových krajín treba brať do úvahy, že pas musí byť platný napríklad najmenej šesť mesiacov po udelení víza alebo opustení krajiny.
Ako vybaviť pas pre dieťa
Žiadosť o vydanie pasu je možné podať na ktoromkoľvek oddelení dokladov, nemusí to byť iba v mieste trvalého bydliska.
„Rodič predloží rodný list dieťaťa, správny poplatok, prípadne aj skôr vydaný cestovný pas dieťaťa a svoj občiansky preukaz, príp. cestovný pas, ak nie je držiteľom občianskeho preukazu. Ak sú rodičia rozvedení alebo nezosobášení, žiadosť o vydanie môže podať ktorýkoľvek z nich, súhlas druhého rodiča sa nevyžaduje.“
Poplatky
Vydanie pasu pre občana staršieho ako 16 rokov stojí 33 eur, pre občana od 6 do 16 rokov 13 eur a pre občana mladšieho ako 6 rokov 8 eur. Za vydanie cestovného pasu do dvoch pracovných dní zaplatíte trojnásobok príslušnej sadzby a do 10 pracovných dní dvojnásobok.
Informáciu o vyhotovení dostanete esemeskou alebo na e-mail. Táto služba nie je spoplatnená. Deťom do 6 rokov platí pas 2 roky, osobám mladším ako 16 rokov 5 rokov a ľuďom nad 16 rokov 10 rokov.
Ako sa vyhnúť stresu pri fotení detí
Ideálne je deti vopred na fotenie pripraviť. Podrobne im vysvetliť a popísať, ako celý proces prebieha.
„Naši pracovníci majú s fotením malých detí skúsenosti. Mnohé oddelenia sú vybavené hračkami i detským kútikom. Deti, ktoré nevedia samostatne sedieť, sa fotografujú tak, že rodič si oblečie špeciálnu zásteru, ktorá bude tvoriť pozadie fotografie a dieťatko si zoberie na ruky alebo posadí na kolená tak, že si ho chrbátikom oprie o seba. Fotenie sa opakuje, pokiaľ nie je dieťa pre potreby dokladu vhodne zachytené.“
Čo v prípade straty pasu
V prípade, že nemôžete nájsť svoj cestovný doklad, jeho stratu musíte ohlásiť na oddelení dokladov alebo na polícii. V zahraničí na zastupiteľskom úrade SR.
„Za stratu alebo krádež pasu sa zvýšený správny poplatok nevyberá. V prípade, ak občan stratil, alebo mu ukradli pas a oznámil to polícii,už nemôže po prípadnom nájdení dokladu pas používať.
„Ak sa pri kontrole preukáže cestovným pasom, ktorý je evidovaný v databáze stratených a odcudzených dokladov, môže byť podozrivý zo zneužitia dokladu, pričom vstup na územie iných krajín mu nebude umožnený,“ dodala Baloghová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári