Starostka oponuje, že stavba zhodnotí aj ich vlastné pozemky.
KOŠICE. Projekt nájomných bytov rieši mestská časť už od roku 2008. Minulý týždeň sa v mestskej časti uskutočnilo stavebné konanie pred vydaním posledného štvrtého stavebného povolenia, potrebného k stavbe bytoviek.
Starostka: Nič som netajila
Skupine Poľovčanov ale nové byty nie sú po vôli. Dve bytovky majú stáť na pozemku mestskej časti, no stĺpy vysokého napätia k nim majú viesť cez poľnohospodársku pôdu v súkromných rukách Poľovčanov.
„Starostka nám zatajuje veci. O tom, že cez naše pozemky má ísť elektrické vedenie sme sa dozvedeli len náhodou, pár dní predtým ako to nadobudlo právoplatnosť. Dali sme to na súd, aby bola stavba zastavená, my s tým predsa nesúhlasíme. Okolo stĺpov musí byť 2–metrové ochranné pásmo. Znehodnotí nám to pozemky a ani sa nás nikto nepýtal,“ sťažuje sa pani Pirošková.
Starostka Mária Birošová vysvetlila, že ochranné pásmo je 1 m, trasu určila VSE a trafostanica bude umiestnená na parcele mestskej časti.
„V budúcnosti bude slúžiť pre ďalší rozvoj územia, máme spracovanú štúdiu, ktorú sme odkonzultovali s UHA a v tejto lokalite práve v trase VN je plánovaná budúca miestna komunikácia, ktorá rozdelí územie, a po obidvoch stranách bude možné stavať RD.“
Zdôraznila, že všetky rozhodnutia boli prístupné tak, ako to ukladá zákon a ona nič nezatajovala. „Keď sa dané územie preklasifikuje na intravilán, tie stĺpy budú stáť v budúcej komunikácii a zavesíme na ne verejné osvetlenie. Pozemky po oboch stranách cesty sa stanú stavebnými, čím sa ich hodnota oproti dnešku podstatne zvýši. Pozemok sa rozdelí na dve časti, po oboch stranách cesty a obe budú stavebné.
Východoslovenská distribučná, a. s., urobí prívod vysokého napätia a trafostanicu na vlastné náklady. Z našich zdrojov by sme na to nenašetrili.“ Valerián Šatánek z firmy Doming, ktorá bude byty stavať, ľuďom vysvetlil, že inžinierske siete vytvorené na ich pozemkoch budú môcť využiť aj oni sami.
Boja sa Lunika IX
Obyvateľom sa nepozdávala ani lokalita bytoviek, spochybňovali vhodnosť geologického podložia a vzdialenosti od rodinných domov. Veľkú obavu majú aj z toho, že sa do bytov nasťahujú Rómovia.
„Je to bývanie pre nízkoprijímových, ale my tu takých nemáme. Tu sa bude robiť nový Lunik IX,“ vravel nespokojný občan Stanislav Múdry.
Starostka mu vysvetlila, že na pripravovaných 32 bytov už má 51 záujemcov, z ktorých nikto nepatrí medzi neprispôsobivých, sú to byty pre mladé rodiny, ktoré chcú v Poľove udržať.
“Na základe žiadostí vidíme, že o byty majú záujem aj rodiny, ktoré žijú v podnájme v Košiciach a chcú sa späť vrátiť do rodnej obce. A o to nám ide, pretože mladí sa skoro dennodenne pýtajú, čo nové a kedy sa začne stavať. Čo sa týka geologického podložia, veď ani mestská časť nemá záujem, aby sa stavalo na problematickom území, preto sme zabezpečili geologické spracovanie certifikovanou firmou,“ dodáva Birošová.
Byty si môžu kúpiť
Jedno – trojizbové byty budú mať predpokladaný mesačný nájom 95 – 150 eur. Celkové náklady na vybudovanie dvoch bytoviek s technickou vybavenosťou budú do dvoch miliónov eur.
„Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) poskytne úver na 70 % z celkových nákladov, zvyšok dostaneme ako nenávratnú dotáciu z ministerstva výstavby. Úver zo ŠFRB bude splácaný z nájomného, pričom už po 10 rokoch v budúcnosti si nájomníci budú môcť byty odkúpiť. Cieľom je, aby sa mladí vrátili do Poľova, aby do miestneho rozpočtu pribudli financie a naplnila sa aj materská a základná škola,“ hovorí starostka, ktorá je optimistkou a verí, že naštartovaný proces výstavby sa podarí dotiahnuť do úspešného konca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári