Podľa starostu mestskej časti Sever je rozhodnutie ministra o predĺžení prieskumu uránového ložiska nezákonné.
KOŠICE. Košická mestská časť Sever v uránovej kauze podala podnet na Generálnu prokuratúru SR, pretože spochybňuje konanie ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer) a žiada o preskúmanie zákonnosti jeho rozhodnutia, informovala Annamária Sýkorová z Úradu MČ Sever.
Po analýze nasledoval podnet
„Po dôkladnej analýze nášho právneho oddelenia som 24. januára 2014 podal na Generálnu prokuratúru SR podnet na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia ministra životného prostredia SR, ktorým rozhodol o predĺžení lehoty prieskumného územia. Tieto rozhodnutia sú podľa mňa v rozpore s platnými predpismi a boli nimi porušené slovenské zákony,“ tvrdí Marián Gaj, starosta mestskej časti Košice - Sever, ktorá dlhodobo protestuje proti ťažbe uránu na Jahodnej.
V tejto kauze ide už o druhý podnet Severu, ktorý podal na ministerstvo životného prostredia. Oba podnety sa týkajú predĺženia lehoty na prieskum v lokalite Jahodná-Kurišková.
V prvom prípade Sever namietal, že sa rozhoduje bez vyjadrení a účastí dotknutých zástupcov verejnosti – samospráv a mimovládnych organizácií a prokurátor to uznal ako porušenie zákona.
Na základe toho minister zrušil pôvodné povolenie. Voči tomu sa však spoločnosť Ludovika Energy odvolala a hrozila medzinárodnou arbitrážou, v ktorej sa chcela domáhať úhrady vynaložených nákladov za vyše 20 miliónov eur.
Ministerstvo nakoniec rozhodlo o predĺžení prieskumu do apríla 2015. Toto rozhodnutie Sever opäť napadol.
Žigovo memorandum odmietli
Ako informovala Sýkorová, mestská časť Košice - Sever už pred pár týždňami odmietla podpísať memorandum o spolupráci medzi dotknutými obcami a Ministerstvom životného prostredia SR, pretože ho nevnímala ako prejav úprimnej snahy zabrániť ťažbe uránu v Košiciach.
„Naša mestská časť pod mojím starostovaním konala proti ťažbe uránu a bude tak konať vždy. Túto citlivú tému, ktorú svojím podpisom podporilo viac ako stotisíc občanov, nebudeme nikdy zneužívať na zviditeľňovanie sa v rôznych volebných kampaniach a budeme vždy postupovať v rámci zákona. Som presvedčený, že trpezlivosťou a umným správaním sa urán v Košiciach zastavíme," dodal starosta Gaj.
Aktivity proti prieskumu a ťažbe uránu v ložisku Jahodná-Kurišková sa rozbehli v roku 2005, keď sa začal prieskum na tomto ložisku.
Vyvrcholili petíciou, v ktorej sa proti ťažbe uránu vyslovilo viac ako 100 000 obyvateľov a 40 samospráv či iných subjektov.
Ochranári a obyvatelia majú stále obavy, že po ukončení prieskumu sa začne ťažba uránu v tomto ložisku.
„Sme presvedčení, že prípadná ťažba uránu natrvalo poškodí životné prostredie na Jahodnej a v širšom okolí, ktoré je približne sto rokov prímestskou rekreačnou lokalitou pre Košičanov. Zničené by boli aj zdroje pitnej vody v Čermeľskom údolí, z ktorých je zásobované mesto. Za obeť by padli aj chránené vtáčie územia. A už nehovoríme o ohrození zdravia vyše dvestotisíc Košičanov a obyvateľov okolitých obcí,“ tvrdia ochranári.
Ludovika Energy, dcérska spoločnosť kanadskej spoločnosti European Uranium Resources, vykonáva prieskum na ložisku Jahodná od roku 2005, v roku 2009 jej bolo povolenie predĺžené prvý raz, potom bolo predĺžené druhýkrát do roku 2013.
Až do apríla 2015 jej ho opäť predĺžilo ministerstvo životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári