Kontrola v Slovenskom technickom múzeu preverovala, či desaťročia uložený izotopový materiál neohrozil zdravie.
KOŠICE. Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach odmieta, že by žiariče, ktoré boli v ňom uložené desaťročia, mali negatívny vplyv na zdravie pracovníkov či dokonca návštevníkov.
Izotopový materiál malo múzeum od roku 1961, po roku 1986 bol uložený v olovených kontajneroch v kovovej skrini a po roku 1991 v izolovanej pivnici.
V pondelok (24.3.) materiál odviezli experti do Jaslovských Bohuníc.
Policajné preverovanie na podnet
O policajnom preverovaní, či v múzeu nedošlo k ožiareniu zamestnancov a návštevníkov, informovala v pondelok Televízia Markíza.
Podľa nej prípad polícia v súčasnosti vyšetruje pravdepodobne na podnet bývalého zamestnanca, ktorý upozornil na onkologické ochorenia dvoch pracovníčok. Tie však s materiálom neprichádzali do kontaktu.
"Počas celej doby uloženia nikdy neboli namerané hodnoty, ktoré by prekračovali hodnotu čistého prostredia. Z toho dôvodu úvahy, že došlo k ochoreniu alebo ohrozeniu zdravia z ožiarenia týmito žiaričmi sú nepodložené, nezmyselné a odborne neznalé a poškodzujú dobré meno múzea v očiach verejnosti. Od roku 1991 nikto nemal k žiaričom prístup, ani s nimi nebol v kontakte," uviedlo STM v utorkovom stanovisku.
Materiál slúžili na výskum, izolovali ho
Materiál podľa vysvetlenia získalo STM v roku 1961 z pražského Ústavu pre výskum, vývoj a využitie izotopov, pričom slúžil v rámci expozície fyziky na prezentáciu prúdenia elektricky nabitých častíc vo Wilsonovej komore.
Po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986 uskutočnila merania Krajská hygienická stanica a na jej návrh boli žiariče uložené v olovených kontajneroch do kovovej skrine.
Neskôr ich dali do pripraveného pivničného priestoru, izolovaného od prístupu zamestnancov a návštevníkov múzea v zadnom trakte múzea.
"Hodnoty opakovane namerané po uložení žiaričov v priestoroch zadného traktu múzea vykazovali hodnoty čistého prostredia. Základným cieľom múzea bolo predovšetkým zabezpečiť takéto prostredie, aby nijako neohrozovalo ani návštevníkov, ani zamestnancov múzea," uviedlo STM.
Kontrola zdravotníkov dopadla v norme
Kontrolu a merania rádioaktivity v priestoroch STM uskutočnil v piatok (21.3.) košický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ).
"Po vykonaní kontroly sa zistilo, že v pivničných priestoroch na vedľajšom dvore múzea sú uložené kontajnery so zdrojom ionizujúceho žiarenia. Pivničné priestory boli uzamknuté, zabezpečené proti vstupu nepovolaných osôb a strážené pracovníkmi Policajného zboru. Hodnoty príkonu dávkového ekvivalentu sa v okolitých priestoroch pohybovali na úrovni prírodného pozadia," potvrdila v utorok vedúca odboru ochrany zdravia pred žiarením RÚVZ v Košiciach Andrea Čipáková.
Kontajnery so zdrojmi žiarenia si v pondelok prevzala firma, ktorá má oprávnenie na ďalšiu identifikáciu a analýzu.
"Výsledky meraní potvrdili, že pri manipulácii so zdrojmi žiarenia nemohlo dôjsť k poškodeniu zdravia a ani ku kontaminácii životného prostredia," dodala Čipáková.
Námestník riaditeľa STM pre marketing a prezentáciu Ján Melich v utorok potvrdil, že prevádzka múzea vrátane otváracích hodín pre návštevníkov funguje bez zmien.
Začalo sa trestné stíhanie
V prípade vedie polícia trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia.
Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach začal trestné stíhanie v súvislosti s podaným trestným oznámením. Informovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Materiál skúmajú experti
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., (JAVYS) v utorok informovala, že jej experti v pondelok identifikovali a zabezpečili rádioaktívny materiál uložený v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach.
Stalo sa tak v zmysle platnej legislatívy na základe výzvy košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).
"Po obhliadke na mieste v STM Košice bolo zistené, že ide o šesť kusov valcových a štyri kusy guľových krytov s použitými žiaričmi. Po ich identifikácii a zdokumentovaní v mieste záchytu boli všetky kryty so žiaričmi bezpečne pretransportované a uskladnené v certifikovanom sklade Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti v lokalite Jaslovské Bohunice," informovala hovorkyňa JAVYS Agáta Staneková.
V súčasnosti podľa nej prebieha presná rádiologická identifikácia žiaričov na špeciálnych prístrojoch a zariadeniach spoločnosti.
Spoločnosť JAVYS je oprávnenou organizáciou na nakladanie s nájdenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu a inými rádioaktívnymi materiálmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári