Korzár logo Korzár Košice

Košické univerzity nežijú na dlh

Na školách v Košiciach by mali byť nové laboratóriá, lepšie prístroje a vybavenie hlavne vďaka príspevkom z EÚ.

Nové prístroje pre parazitológov. Odhalia choroby zvierat.Nové prístroje pre parazitológov. Odhalia choroby zvierat. (Zdroj: Judita Čermáková)

Vysokoškoláci v Košiciach sa môžu tešiť na nové laboratóriá, lepšie prístroje a vybavenie hlavne vďaka príspevkom z EÚ. Vo vedeckých parkoch zas budú spolupracovať s komerčnou sférou na riešení konkrétnych problémov.

KOŠICE. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) vlani hospodárila so ziskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako informovala hovorkyňa univerzity Jaroslava Oravcová, vďaka podpore ministerstva školstva a financií kúpila časť pozemkov v botanickej záhrade, vďaka štrukturálnym fondom EÚ zas budovu Sokrates v areáli na Moyzesovej ulici. V nej sídli aj rakúska knižnica a tri katedry filozofickej fakulty.

SkryťVypnúť reklamu

Rektor UPJŠ Ladislav Mirossay si tiež mimoriadne cení získanie európskeho projektu CELIM v hodnote 2,7 milióna eur, ktorého koordinátorom je UPJŠ.

„Jedným z jeho hlavných cieľov je vybudovanie excelentného pracoviska medzinárodnej úrovne v bunkovom zobrazovaní - Centra interdisciplinárnych biovied na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ, a jeho vedecké zameranie je smerované na cielenú terapiu nádorových a iných ochorení.“

Skúmajú infekčné choroby

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLaF) minulý rok tiež hospodárila s prebytkom. Rok 2013 ukončila s kladným hospodárskym výsledkom 130–tisíc eur.

Spolu s Parazitologickým ústavom SAV za 1,2 milióna eur dostavali a zariadili Centrum excelentnosti pre nákazy zvierat a zoonózy. To je vybavené prístrojmi na výskum infekčných chorôb prenášaných zo zvierat na ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupracovali tiež na Centre excelentnosti pre parazitológiu. Univerzita naň získala sumu 55–tisíc eur, za ktoré bolo nakúpené vybavenie a zariadenie centra.

Najväčšou investičnou akciou univerzity pre rok 2014 je výstavba Pavilónu 19 vrátane jeho zariadení a prístrojov do experimentálneho zverinca a začatie výstavby trojpodlažného pavilónu, ktorý bude slúžiť pre potreby kliniky malých zvierat.

Lepšie laboratóriá pre študentov

„Celkový hospodársky výsledok Technickej univerzity v Košiciach pred zdanením za rok 2013 sa očakáva okolo hodnoty 1 milióna eur,“ hovorí jej rektor Anton Čižmár.

„Najdôležitejšou investíciou bolo vybudovanie Centra technologických inovácií v celkovej hodnote 2,1 milióna eur. Ďalej to bola modernizácia ateliérov na Watsonovej ulici v sume 480–tisíc eur a ďalšie projekty v hodnote cca 5 miliónov eur. Cieľovou funkciou všetkých projektov je zatraktívnenie laboratórií, ktoré študenti denne navštevujú za účelom riešenia semestrálnych projektov, bakalárskych a diplomových prác a v ktorých riešia úlohy medzinárodných vedeckovýskumných projektov.“

SkryťVypnúť reklamu

Vedecké parky

Medzi najväčšie priority na rok 2014 budú patriť dobudovanie a vybavenie vedeckých parkov. Na medicínskom s názvom MediPark spolupracuje Lekárska fakulta UPJŠ, Neurobiologický ústav SAV, UVLaF a Technická univerzita v celkovej hodnote 33 miliónov eur.

TUKE s UPJŠ sa podieľajú na príprave univerzitného vedeckého parku Technicom, orientovaného na informačné technológie.

UPJŠ v partnerstve so SAV a TUKE sa zapojí do budovania výskumného centra Promatech v hodnote 22 miliónov eur.

Centrum má byť zamerané na oblasť progresívnych materiálov a technológií. Všetky tri spomínané projekty sa začali v minulom roku a budú pokračovať aj v tomto.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu