Môžu za to nižšie očakávania žien aj slabšie miesta, o ktoré sa uchádzajú.
KOŠICE. Ženy v Košickom kraji zarábajú priemerne 736 eur, čo je o 22 % menej, ako je priemerný mužský plat.
V celoslovenskom meradle je tento rodový rozdiel o percento nižší. Ak však žena pracuje na rovnakej pozícii ako muž, väčšiu šancu, že dostane rovnaký plat, má v Košickom kraji.
Tu dostane za rovnakú pozíciu iba o 6 percent menej ako jej mužský kolega.
Vyplýva to z prieskumu Platy.sk.
„Rozdiel je, ak robí žena rovnakú pozíciu v textilnom a v automobilovom sektore, ktoré nie sú rovnako ekonomicky silné. Záleží aj na tom, či ide o malú firmu alebo väčšiu, zahraničnú alebo slovenskú,“ hovorí sociologička Zuzana Kusá.
Za mužskými platmi tie ženské najviac zaostávajú vo vrcholovom produktívnom veku, v kategórii 35 - 44 rokov, v ktorej zarobia o celú štvrtinu menej. Neskôr sa s pribúdajúcim vekom tento rozdiel zmenšuje.
Ženy nevyberajú
„Jedným z dôvodov, prečo ženy zarábajú aj na rovnakej pracovnej pozícii menej ako muži, môže byť nízka sebadôvera žien. Už v očakávaných platoch, ktoré ženy uvádzajú vo svojich životopisoch, vidíme, že ženy majú nižšie platové očakávania ako muži,“ vysvetľuje Miroslav Dravecký, projektový manažér Platy.sk.
Sociologička dodáva, že nižšie platové očakávania súvisia so strachom z nezamestnanosti.
„Problém je, že máme veľké množstvo nezamestnaných a málo voľných pracovných miest, zvlášť na východe. Ak si žena na pohovore veľa zapýta, riskuje, že namiesto nej zoberú inú, ktorej stačí menej.“
Janu, ktorá pracuje v telekomunikačnej firme, prieskum prekvapil.
„Neviem síce, koľko presne u nás muži zarábajú, ale silno pochybujem, že by to bolo viac ako máme my na rovnakých miestach. Náš šéf si dáva záležať na spravodlivom prerozdeľovaní peňazí, aj práce aj odmien.“
Nadčasy robia hlavne muži
Faktom je tiež, že ženy dominujú v oblastiach, ktoré sú menej platené – vo vzdelávaní, službách, verejnom sektore a zdravotníctve, čo z nich priemerne robí menej zarábajúce pracovníčky.
Ženy sa často sťažujú na to, že sú pri pohovoroch diskriminované kvôli možnému budúcemu tehotenstvu alebo ak už majú deti, kvôli starostlivosti o ne.
„Toto sa zohľadňuje možno pri výbere žien do riadiacich pozícií. Predpokladá sa, že žena nebude taká oddaná firme, lebo má aj rodinné povinnosti. No treba povedať, že muži robia častejšie aj nadčasy, čo sa na celkovom plate určite prejaví,“ zdôrazňuje sociologička.
Jednou z možností je odísť do kraja alebo krajiny, kde sa dá zarobiť viac.
„Je to ťažké, lebo pracovných príležitostí je veľmi málo. Zo všetkých pracovných miest voľných minulý rok bola vyše polovica v Bratislave.“
Košičan Gabriel si nemyslí, že ženské platy sú až také nízke.
„Neviem o tom, že by moje kolegyne v rovnakej pracovnej pozícii dostávali čo i len o cent menšiu mzdu. Ani keby som bol upratovač, tak mi vyššiu hodinovú mzdu ako chlapovi nedajú.“
Anketa
Zarábate menej ako muži na rovnakých pozíciách?
Alena (vrátnička, informátorka): „Neviem presne, koľko zarábajú u nás muži. Ale myslím si, že majú rovnako, veď sa rovnako striedame na denných aj nočných službách. To, že niekde dostane muž viac, je pozostatok predsudkov o tom, že chlapi viac zvládnu a menej vymeškajú. Predsudky sú aj voči ženám s malými deťmi. Dostanú menej práce, lebo šéf predpokladá, že sa budú ponáhľať domov k rodine. Ale vôbec to dnes už nemusí byť tak.“
Jarmila (obchodná zástupkyňa): „Nezáleží na tom, či som muž či žena, koľko si zarobím, toľko dostanem. Závisí to od môjho výkonu. Je to len na šikovnosti obchodníka. Práveže my ženy môžeme využívať aj naše ženské zbrane a šarm, sme milšie, možno šikovnejšie. Čiže si myslím, že v tomto máme skôr výhodu. Stretla som sa s tým, že na vyšších postoch sú prevažne muži a tam aj zarobia viac. Možno preto to tak štatisticky vychádza.“
Silvia (kuchárka): „Áno, samozrejme, že muži dostanú viac. Neviem presne o koľko. Robím v školstve, kde s nami na rovnakých miestach robili aj muži, ale tí odišli, lebo ako živitelia rodín si museli nájsť lepšie platené miesta. Ja robím už 34 rokov v jednej práci. Neodišla by som, lebo mám svoju prácu aj kolektív veľmi rada. A peniaze nie sú všetko.“
ela
Fakty
Pozície s najväčším rozdielom v prospech mužov:
- dispečer (doprava, špedícia, logistika)
- vzťahový manažér v bankovníctve
- vedúci nákupu, manažment
- vedúci oddelenia, manažment
Pozície s najväčším rozdielom v prospech žien
- krupiér (cestovný ruch, gastro, hoteliérstvo)
- poisťovací poradca
- zástupkyňa riaditeľa školy
- inžinier kvality
ZDROJ: Profesia.sk, údaje sú za Košický kraj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári