Súd jej dal teraz za pravdu a Pereš musí za nechcenú opravu zaplatiť desaťtisíce aj s úrokmi z omeškania. Majiteľ firmy, ktorá práce svojvoľne, bez súhlasu starostu a verejnej súťaže, nariadila, na Pereši býva.
KOŠICE. V apríli 2010 miestne zastupiteľstvo Pereša schválilo financie na nový asfaltový koberec na ulici Na Košarisku maximálne do výšky 16 000 eur.
S nikým však zmluvu o diele mestská časť neuzavrela. Iniciatívu prevzala firma A Steel s. r. o. ako sprostredkovateľ, ktorá nariadila realizáciu asfaltového koberca talianskej firme Gary W. Blaber na základe príkazu Michala Sakmára, obyvateľa Pereša a zároveň zástupcu spoločnosti A Steel.
„V skutočnosti práce vykonávali Rómovia, hovoriaci po anglicky, ich šéf bol Ír. Vyzval som ich, aby prestali, ale oni pokračovali v práci,“ hovorí starosta Jozef Karabin (nezávislý).
„Rozhodnutie zastupiteľstva je iba prejav vôle, na základe ktorej starosta môže začať konať – vyhlásiť verejné obstarávanie, vybrať dodávateľa, až potom uzatvoriť zmluvu, v ktorej sú dohodnuté konkrétne podmienky realizácie diela. Po skončení nasleduje prevzatie a odsúhlasenie prác. To všetko v danom prípade absentovalo.“
Mestská časť preto faktúru od A Steel neuhradila, ale obrátila sa na súd. Tak začal štvorročný kolotoč.
Zveľadenie a obohatenie
Okresný súd Košice II v apríli 2012 rozhodol v prospech mestskej časti.
„A Steel nikde nepreukázal, že je poverený vykonaním týchto prác alebo uzavrel s MČ Pereš zmluvu, pretože takáto zmluva ani neexistuje. A Steel nepreukázal, že by fakturovaná suma bola zmluvnými stranami dojednaná. Žalovanému nie je známe, s kým a za akých podmienok dojednával A Steel vykonanie diela.“
Porazená strana sa však odvolala. Krajský súd v Košiciach v októbri 2012 zrušil rozsudok a vec vrátil prvostupňovému súdu.
„Súd prvého stupňa vec nesprávne posúdil, v dôsledku čoho nedostatočne zistil skutkový stav, keďže sa existenciou bezdôvodného obohatenia vôbec nezaoberal.“
Mestská časť sa odvolala. Okresný súd Košice II v júni 2013 však iba potvrdil predošlé rozhodnutie krajského súdu. Mestská časť sa znova odvolala. Krajský súd v Košiciach v januári 2014 opäť v rozsudku potvrdil, že mestská časť má firme A Steel danú sumu zaplatiť.
„Došlo k bezdôvodnému obohateniu, nakoľko došlo k zveľadeniu komunikácie, pričom práce boli riadne vykonané. A Steel dostatočne preukázal dôvodnosť ceny, pretože predložil identické cenové ponuky iných spoločností.“
Kto opraví cestu?
Pereš sa ale bráni. „A Steel ospravedlňoval porušenie všetkých pravidiel časovou tiesňou talianskej spoločnosti. Predložil ako dôkaz faktúru, že zaplatil talianskej firme 17 850 eur, no ide o nešpecifikovaných 1 450 metrov, pričom nie je zrejmé, aké práce boli vyúčtované – ich miesto, čas ani použitý materiál,“ uvádza mestská časť.
Dnes má mestská časť spoločnosti A Steel spolu so všetkými poplatkami zaplatiť za cestu Na Košarisku viac ako 24 000 eur.
„Nebola písomná ani ústna objednávka, chýbala zmluva o diele, chýbalo, resp. neprebehlo žiadne výberové konanie či verejné obstarávanie a nikdy nedošlo k odovzdaniu diela, ktoré si nikto neobjednal,“ hovorí starosta.
Navyše takmer 200–metrový úsek cesty je už po štyroch rokoch plný výtlkov a prasklín. „Nič som neprevzal, preto neviem, či je na tú cestu záruka dva roky, tri alebo sedem. Kto ju opraví? Veď nemáme zmluvu o diele.“
Sú dôležitejšie témy
Starosta poukazuje aj na viaceré chyby pri realizovaní asfaltového koberca.
„Cesta nie je rovná, sú na nej hrbole, vyrovnávaná bola valcom na chodníky, asfaltom sú doslova zaliate všetky hydranty a kanalizačné poklopy a my za to máme platiť?“
Michal Sakmár zo spoločnosti A Steel s. r. o. tvrdí, že jeho vyjadrenie je zbytočné.
„Rešpektujem rozhodnutie súdu. Nemám prečo sa k tomu vyjadrovať. Sú oveľa dôležitejšie témy, ktorým by ste sa mali venovať,“ odkázal nám.
Mestská časť sa nevzdáva. „Dali sme teraz dovolanie na Najvyšší súd a požiadali sme aj o odklad výkonu rozhodnutia. Samosprávu Pereša by 24 000 finančne položilo na kolená,“ dodáva starosta.
Poznámka
Zákon džungle
Rozhodnutím krajského súdu sa podnikateľom na Slovensku otvára nové pole pôsobnosti.
Stačí, ak budú dostatočne pozorne číhať na to, čo chce ktorá samospráva urobiť a ešte pred vyhlásením výberového konania na zhotoviteľa nabehnú na miesto činu, urobia, čo si myslia, že treba, a zinkasujú peniaze.
Je to jednoduchšie, ako čakať na súťaž, lebo nemajú istotu, či by súťaž vyhrali. Vďaka precedensu z Pereša ale majú istotu, že svoje peniaze za neobjednanú robotu dostanú. Skrátia tým celú byrokratickú procedúru a urýchlia riešenie problémov.
Vlastne, načo čakať, kým samospráva povie, čo potrebuje? V džungli prežijú len tí najsilnejší a najrýchlejší, ktorí sa chopia príležitosti ako prví.
Aj takto možno chápať verdikt košického súdu...
ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári