Byť mladý, mať nápad a dokonca aj plán, ako ho presadiť, je už dobrý základ pre úspech. Devätnásť takýchto nápadov predstavili mladí študenti minulý týždeň na Technickej univerzite v Košiciach v rámci súťaže inovatívnych projektov. Prinášame vám dva z nich.
KOŠICE. Rektor Technickej univerzity Anton Čižmár ocenil prácu všetkých, ktorí sa zúčastnili akcie Máš nápad – prezentuj svoj startup.
„Boli sme veľmi milo prekvapení myšlienkami a nápadmi, ktoré tu odzneli. Ale vyhlásiť sme mohli len troch najlepších, ktorí získajú miesto v budúcom vedeckom parku Technicom.“
Prvú cenu získal projekt Milana Fenčíka a jeho tímu so zatiaľ pracovným názvom Get Farmer. Tí získali aj miesto, kanceláriu v budúcom vedeckom parku Technicom. Špeciálnu cenu AZU (Aktivita zvyšuje úspech) získal tím Tomáša Juska s reštauračným projektom App@eat.
Produkty lokálnych farmárov
Víťazný projekt je odzrkadlením súčasných trendov. V čase eko a bio sa špeciálne obchodíky so zdravým sortimentom vynárajú ako huby po daždi. Informatici z Technickej univerzity to však vyriešili aj bez kamenného obchodu, iba webovou stránkou.
„Ľudia v čase supermarketov zabudli na to, že existujú aj lokálne potraviny, ktoré neprecestovali polovicu sveta, ale ktoré sú vypestované maximálne 50 – 100 km od nás, kde žijeme. Sú kvalitné, bez pesticídov,“ hovorí Milan Fenčík, študent posledného ročníka informatiky.
„Farmárov dávame dokopy na jednu webstránku, ponúkame celý ich profil, s tým, že priamo si ľudia môžu tie potraviny kúpiť. Vidia, aké sú možnosti dovozu, či to rozváža farmár alebo si pre to musia ísť sami. Je to pre celé Slovensko.“
Podobný projekt, debničkári, u nás už však existuje.
„Vieme o tom. Spolupracujeme s ním, dávame ich dokopy a hľadáme k tomu aj ďalších farmárov a nové vylepšenia.“
Prihlásiť ako predajca sa môže každý, no musí prejsť kontrolou.
„Podstatné je, že ten farmár sa tomu musí naplno venovať. Nemôže to byť človek, ktorý má prebytok iba 10 kg zemiakov. Celé leto sme chodili po farmách, pýtali sa farmárov, čo potrebujú, čo im chýba. Takmer so všetkými som sa stretol osobne.“
V okolí Košíc majú zatiaľ okolo 20 dodávateľov. Projekt chcú spustiť o tri mesiace. Čaká ich ešte zvolenie vhodného slovenského názvu.
Dodávatelia budú mať na stránke aj svoj profil, môžu pridávať fotky, ľudia im budú môcť písať komentáre na to, čo si kúpili a komunikovať s nimi. Stačí si len zadať, kde bývate a systém vám už vyhodí dostupných farmárov.
„Máme skúsenosti, že takéto produkty si kupujú hlavne mladé rodiny pre svoje deti, aby im dali to najlepšie, preto si myslíme, že to má budúcnosť.“
Milan Fenčík. Výherca celej súťaže.
Rýchlejšia obsluha v reštauráciách
App@eat je názov služby, ktorá by mala zrýchliť a skvalitniť objednávky v reštauráciách. Po jeho zavedení už nebudete musieť čakať, kým k vášmu stolu príde čašník a opýta sa vás, čo si dáte.
„Na každom stole bude QR kód, ktorý si smartfónom naskenujete a on vám zobrazí aktuálny jedálny lístok. Vyberiete si z neho a zadáte objednávku. Tá sa objaví v smartfóne alebo tablete buď u čašníka, alebo priamo v kuchyni. Tým pádom sa čašník toľko nenabehá a my skrátime dobu čakania,“ vraví Tomáš Jusko (22), ktorý má v tíme na starosti predaj a marketing.
Prvýkrát tak prídete do kontaktu s čašníkom, až keď vám donesie už hotové jedlo alebo nápoje. Keď si budete chcieť niečo doobjednať alebo zaplatiť, tiež to len zadáte do smartfónu.
„Momentálne riešime už aj možnosť platby cez telefón. QR kód bude niekde na stole. Pracujeme aj na tom, aby kód ladil s interiérom reštaurácie. Môže byť na kove, plaste, papieri, na dreve...“
Tvorcovia vidia potenciál hlavne v letných záhradách.
„Každá reštaurácia, ktorá má letnú záhradu, si potrebuje kvôli nej zobrať na leto minimálne dvoch čašníkov. Niekedy sa fakt dosť dlho čaká a my by sme vedeli skrátiť ten čas.“
Na túto službu však musí mať zákazník smartfón, čo podľa tvorcov projektu dnes už väčšina ľudí má.
„Reštaurácii stačí tablet alebo notebook. Mesačne ju to bude stáť 10 – 50 eur, podľa počtu stolov a balíka, ktorý si vyberie.“
Výhodou je, že majiteľ reštaurácie si môže aj z domu kontrolovať, čo sa najviac predáva, čo najmenej, koľko ľudí prišlo, aké majú zákazníci výhrady atď.
„Dá sa k tomu objednávaniu priradiť aj hodnotenie jedál, komentovanie, odporúčanie známym či štatistiky, koľko ľudí prišlo za nejaké obdobie, čo si najviac objednávali a kedy.“
Systém sa už testuje v jednej reštaurácii. Na prelome apríla a mája bude zavedený v 10 reštauráciách a od 1. júna bude dostupný pre všetkých záujemcov.
„Už ich máme desiatky. Chceli by sme s tým preraziť aj v strednej Európe.“
Tomáš Jusko. S tímom sa zameral na reštauračné služby.
Foto: Elena Danková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári