Dostať z prenajatého bytu neplatiča, ktorý odmieta odísť, má byť podľa nového zákona o čosi jednoduchšie. Môžete zhabať majetok v byte a výpoveď mu dať o dva mesiace skôr ako doteraz.
KOŠICE. Aj keď máte spísanú nájomnú zmluvu, vysťahovať neplatiaceho nájomcu je v súčasnosti veľký problém.
Ak sa na splatení dlhu nedohodnete, treba podať na súd návrh o zaplatenie.
Horšie je to v prípade, ak sa z bytu nechce vysťahovať. Políciou ani vlastnými silami ho nevysťahujete, bolo by to za hranicami zákona.
Právne najčistejšie je podať žalobu na súd o vypratanie nehnuteľnosti. To urobí exekútor.
V najlepšom prípade sa bude celý proces ťahať pol roka, skúsenosti však hovoria, že to trvá dlhšie. To odrádza investorov od stavania nájomných bytov.
Zmeniť to má nový zákon o krátkodobom nájme z dielne podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho.
Sľubuje si od neho tisíce bytov na prenájom. Nemá sa však týkať družstevných bytov, služobných, sociálnych, ani bytov vlastnených obcami.
„Nerozvinutý sektor nájomného bývania vo veľkej miere oslabuje geografickú mobilitu pracovnej sily, čo je jedným z faktorov vysokej miery nezamestnanosti,“ uvádza dôvodová správa k zákonu.
Stačí mesačný dlh
Krátkodobým nájmom sa myslí nájom, ktorý pri opakovanom predĺžení trvá najviac šesť rokov.
Aj keď sa odborníci na reality zhodujú, že nový zákon nie je ideálny, je to aspoň niečo. Ak bude parlamentom schválený a prezidentom podpísaný, do platnosti vstúpi od 1. mája.
Doteraz platilo, že prenajímateľ môže dať výpoveď nájomcovi, ak mu nájomca nezaplatí najmenej za tri mesiace.
Po novom bude stačiť na výpoveď len mesiac neplatenia. Ďalšou pákou na neplatičov má byť zmena, vďaka ktorej môže majiteľ bytu zhabať majetok v byte.
Za podmienky, že nájomca ho nevyprace sám do uvedených lehôt. Prenajímateľ aj nájomca sa budú môcť dohodnúť v nájomnej zmluve na finančnej zábezpeke vo výške maximálne 3–mesačného nájomného, ktorá bude v prípade núdze použitá na zaplatenie nájomného alebo škody spôsobenej na byte.
Na súdy nemajú trpezlivosť
„Malo by to byť tak, že vlastník bytu by mal neplatičovi znemožniť právo vstúpiť do bytu. S tým, že veci z bytu by nájomcovi vlastník odovzdal až vtedy, keď by zaplatil dlh,“ hovorí Štefan Petrunčík, konateľ realitnej spoločnosti Atomia v Košiciach.
Za posledný rok prenajímali do 30 bytov, z toho v dvoch prípadoch bol problém neplatiča vysťahovať.
„Ešte viac bolo prípadov, že neplatič síce odišiel, ale zanechal dlh. Až 95 % prenajímateľov to na súd nedá, lebo je to zdĺhavé. Osvedčilo sa napríklad chodiť za neplatičom, otravovať ho, upozorňovať, že má odísť, vypnúť mu elektrinu a plyn. Ale vyhnať nasilu ho nemôžete. A niektorí ani nechcú. Poznám prípad istej hlboko veriacej osoby, ktorá nemá srdce vyhodiť z nájmu matku s dieťaťom, aj keď jej dlhuje nájomné za tri roky.“
Zistiť dopredu, akým nájomcom bude záujemca o byt, je takmer nemožné.
„Mali sme aj inžiniera–programátora, ktorý celý rok neplatil.“
Pred uzatvorením nájomnej zmluvy radí zistiť si o nájomcovi čo najviac. „Prečo chce ten prenájom, kde pracuje, ako dlho, atď. Keď to o sebe nechce povedať, je podozrivý, a tým pádom rizikový.“
Práva nájomcu
Aj nájomcovia sa často sťažujú na správanie vlastníkov nehnuteľností.
Odborník radí predvídať dopredu a všetko si stanoviť v nájomnej zmluve. Napríklad to, ako dlho dopredu musí vlastník upovedomiť nájomcu o tom, že príde do bytu, alebo to, či môžu mať nájomcovia aj kľúče od jednotlivých izieb, v ktorých bývajú.
„Náhradný kľúč v tomto prípade aj tak musí mať aj prenajímateľ pre prípad, keby napríklad začalo horieť. V zmluve musia byť všetky detaily,“ odpovedá Štefan Petrunčík.
lnk
Autor: lnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári