Za plnej prevádzky sa v posledných mesiacoch podarilo dominikánom v Košiciach zreštaurovať časť dominikánskeho kostola. Nové steny, sokle aj elektrinu by mohli nasledovať aj reštaurované oltáre a vitráže či exteriér kostola.
KOŠICE. Historicko-pamiatkovým výskumom prešiel kostol v roku 2006.
„Potom sa kúsok po kúsku opravovalo to, na čo boli financie. Napríklad vstupné dvere boli zrenovované asi pred troma rokmi. Urobil sa celkový zámer, ako by kostol mohol vyzerať, resp. do akého obdobia sa vrátiť. A po komunikácii s krajským pamiatkovým úradom vznikla táto časť výzoru kostola,“ hovorí Irenej Maroš Fintor, prior dominikánskeho konventu.
Návštevníkom a veriacim ako prvý do očí udrie nový hygienický náter v lodi kostola.
„Steny už neboli vyčistené dlhé roky. Boli zadymené od sviec, zaprášené, robili sa na nich pavučiny, preto sme sa rozhodli pre hygienický náter, ktorý by aj farbou dotváral celkový výzor kostola.“
V tento posledný mesiac obnovy robotníci dokončujú priestory pod organom a okolo organu, kde sa obnovuje vymaľovanie. Celé nanovo boli prerobené aj elektrické vedenia a osvetlenie.
Na storočný obraz sa skladajú veriaci
Pozornejšiemu oku Košičanov neuniknú ani reštaurované pôvodné sokle po vnútornom obvode kostola, do ktorých boli doplnené niektoré staré časti. V prednej časti kostola po ľavej strane je ružencový oltár s obrazom Ružencovej Panny Márie. Obraz však v týchto dňoch chýba, keďže sa mu v zadných miestnostiach venujú reštaurátori.
„Je reštaurovaný aj vďaka príspevkom dobrých ľudí, ktorí sa naň skladajú po dve eurá. Obraz dalo vyhotoviť ružencové bratstvo pri svojom založení pred 100 rokmi.“
Rekonštrukcia je financovaná z vlastných zdrojov dominikánskeho rádu. „Nebudem radšej hovoriť o konkrétnych sumách, ale tie práce nás stoja veľa.“
Jedným zo zdrojov dominikánov sú aj peniaze získané z predaja pozemkov pod Botanickou záhradou v Košiciach. Vlani za prvú časť dostali vyše 615–tisíc eur, tento rok predali 5 hektárov za tri milióny eur.
„Od štátu sme dostali iba jeden príspevok, v roku 2004, z fondu Obnov svoj dom, na historický pamiatkový výskum. Odvtedy sme nedostali žiadne peniaze zvonku.“
Najstaršia stavba
Kostol Nanebovzatia Panny Márie, teda dominikánsky kostol, je najstaršou zachovalou stavbou Košíc. Presbytérium (predná časť kostola, priestor okolo oltára vyhradený pre kňazov) pochádza z 13. storočia, zvyšok v 16. storočí vyhorel a znovu postavený bol v rokoch 1730 – 40, keď bol k nemu dobudovaný aj dominikánsky kláštor.
„Celý oblúk pred oltárom je z pôvodného kostola. Ide o gotický oblúk, príznačné preň sú ozdobné hlavice na vrcholoch pilastrov - stĺpov. To znamená, že Košice v 13. a 14. storočí boli veľmi bohaté. Tieto hlavice sú ešte bohatšie ako tie v Dóme sv. Alžbety,“ vysvetľuje brat Irenej.
Mimoriadne vzácne sú aj miestnosti za hlavným oltárom. Z bývalého kláštora z 13. storočia je dnes malá kaplnka, ktorá pôvodne slúžila ako roh krížovej chodby. Na jej strope sa podarilo zachovať aj okrúhly kameň, svorník, s výjavom veľkonočného baránka. Nad sakristiou sa zas nachádza chórová kaplnka.
„Celé toto presbytérium je vlastne najstaršia časť kostola, ktorá je z 13. – 14. storočia. Jedno vnútorné okienko z chrámovej kaplnky sa dá aj otvoriť. Keď sa rozdáva sv. prijímanie, tak sa bratia pozrú, či treba zísť dole na pomoc.“
Chladná krása
Historikov prekvapila aj renesančná výzdoba na múroch, ktoré pôvodne tvorili vonkajšiu fasádu kostola. Bohaté čierno-biele vyhotovenie dokazuje, že fasáda nebola vždy taká strohá, ako je dnes.
„Je to jedna z mála, ak nie jediná zachovaná renesančná vonkajšia výzdoba sakrálneho priestoru v Košiciach.“
Prior dominikánskeho konventu si uvedomuje, že veriacich by potešilo aj zateplenie kostola, keďže je po Dóme sv. Alžbety v Košiciach zrejme druhý najchladnejší. Je to však ťažký oriešok.
„Nemôžeme dať vykurovanie pod lavice tak, ako je to riešené v premonštrátskom kostole, pretože tieto lavice majú vyše sto rokov. Sú na to príliš vzácne. Na ich chrbtoch sú vyzerané erby známych rodov v okolia.“
Zateplenie závisí od vitráží.
„Tie treba najprv zreštaurovať, lebo sú v nich diery a nie všade dobre tesnia. Bolo by zbytočné teraz dávať do kostola nejaké vykurovanie, lebo teplo by unikalo cez vitráže.“
Fasádu kostola v týchto dňoch skúmajú rôzne sondy, ktoré by mali určiť, aká bude jej rekonštrukcia.
„Možno by sa niektoré veci v exteriéri mohli začať už aj tento rok. Snažíme sa zapojiť aj do nórskych fondov, ktoré by nám mohli pomôcť s financovaním. Z toho by sme chceli urobiť časť fasády. No fasáda od trhoviska, na tú by bolo treba vypracovať sanačný projekt, ktorý by sa čiastočne dotkol aj samotného námestia.“
Čulý ruch. Robotníci dokončujú murivo a omietky pri vstupe do kostola.
Zvyšky renesančnej fasády. Dokazujú, že chrám bol kedysi bohato zdobený aj zvonku.
Fresky na strope. V chrámovej kaplnke si už žiadajú reštaurovanie.
Obraz Ružencovej Panny Márie. Po obnove sa vráti na svoje miesto.
Dominikánske námestie. Kostol je jeho dominantou.
Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári