Židovská náboženská obec v Košiciach predložila vedeniu mesta návrh Memoranda o porozumení, primátor necháva rozhodnutie na poslancov, šéf Štátnej filharmónie je proti.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie SME a Korzára
KOŠICE. Židovská náboženská obec (ŽNO) v Košiciach a vedenie mesta chcú uzavrieť takmer 20-ročný súdny spor o budovu Domu umenia súdnym zmierom.
Obec doručila radnici začiatkom tohto mesiaca návrh Memoranda o porozumení, v ktorom sa okrem iného zaväzuje, že po vrátení bývalej neologickej synagógy nezmení jej súčasný účel, budovu naďalej ponechá v prenájme Štátnej filharmónii, nahradí mestu investície do jej zhodnotenia a neuplatní si náhradu súdnych trov.
Primátor Richard Raši (Smer) predložil návrh memoranda poslancom mestského zastupiteľstva. Rozhodnúť by mali na zasadnutí v pondelok na budúci týždeň.
Náprava krívd
Židovská náboženská obec sa usiluje o vrátenie niekdajšej synagógy od roku 1994.
Na základe Zákona o zmiernení niektorých majetkových krívd spôsobených cirkvám a náboženským spoločenstvám vyzvala mesto, aby jej nehnuteľnosť vydalo.
Keďže vedenie mesta odmietlo nehnuteľnosť vrátiť, ŽNO sa o rok neskôr rozhodlo domáhať svojho práva súdnou cestou.
V roku 2008 okresný súd a odvolací krajský súd rozhodli o vydaní budovy do rúk obce.
Mesto ale rozhodnutie napadlo dovolaním na Najvyššom súde SR, ktorý v roku 2010 vec vrátil krajskému súdu.
"Dom umenia pre nás nie je kauza. Je to krutá pripomienka minulosti, ktorá je, nanešťastie, aj na hanbu ešte stále živá. Dosiahnuť jeho prinavrátenie do rúk košickej židovskej obce vnímame ako našu náboženskú povinnosť, nápravu krívd a splatenie dlhu voči našim predkom," povedal vo štvrtok predseda ŽNO v Košiciach Pavol Sitár.
„Sporiť sa v tejto morálnej a citovej záležitosti je pre našu komunitu bolestné. Sme preto ústretoví v prospech kultúrneho ukončenia veci. Verím, že mestské zastupiteľstvo nebude jeho prekážkou," dodal.
Foto: TASR/Milan Kapusta
Rozhodnú poslanci
Primátor Richard Raši je naklonený návrh memoranda prijať. Podľa jeho vyjadrenia aj v prípade straty budovy, ktorá je majetkom mesta, ostane v nej naďalej pôsobiť významné hudobné teleso, mesto získa finančné prostriedky, ktoré do nej investovalo, a Židovská náboženská obec preberie všetky pohľadávky a záväzky.
„Mesto môže pokračovať v súdnom spore, môže ho vyhrať, ale aj prehrať. Prehratý súdny spor by znamenal, že mesto bude znášať náklady, súdne trovy, prípadne nejaký ušlý zisk ŽNO, kde je aj riziko, že Filharmónia môže prísť o svoj domovský stánok,“ povedal Raši.
Primátor tvrdí, že poslancom žiadne odporúčanie, ako sa majú vo veci rozhodnúť, nedáva a uznesenie, ktoré schvália, podpíše.
„Právne aspekty sporu sú veľmi komplikované. Nejednoznačnosť právnych názorov v roky trvajúcom súdnom spore sú ťažkým orieškom pre súd a nie pre poslancov. Preto v hlasovaní za memorandum sa bude musieť rozhodnúť každý sám,“ reagoval predseda poslaneckého klubu Smer, Most-Híd Milan Géci.
Riaditeľ Štátnej filharmónie v Košiciach Július Klein je presvedčený, že mesto by sa Domu umenia nemalo za žiadnych okolností vzdať.
„Sledujem tento spor od začiatku. Som si istý, že mesto musí tento spor vyhrať, pretože právo je na jeho strane. Keby mestskí poslanci odsúhlasili memorandum, bola by to krivda pre všetkých Košičanov.“
Foto: Mikuláš Jesenský
Dom umenia
Budova pôvodnej neologickej synagógy – dnešného Domu umenia, bola postavená v roku 1927 na základe návrhu svetoznámeho budapeštianskeho architekta Lajosa Kozmu.
Židovská církev predala synagógu miestnemu národnému výboru, teda štátu, v roku 1955 za 900-tisíc korún.
Židovská náboženská obec argumentuje v súdnom spore, že pamiatku predala pod nátlakom a v tiesni za neprimeranú cenu.
Po vzniku samospráv prešla v roku 1991 do vlastníctva mesta.
V roku 1958 bola synagóga prispôsobená na kultúrne využitie.
Davidovu hviezdu, ktorá sa týčila na 37 metrov vysokej elipsovitej kupole budovy, nahradili lýrou, hviezda sa stala súčasťou pamätníka obetiam holokaustu na židovskom cintoríne v Košiciach.
V roku 1962 budovu doplnili o prístavbu so spoločenskými priestormi. Od roku 1968 v nej sídli Štátna filharmónia Košice.
Chronológia sporu
marec 1992 – mesto Košice nadobudlo Dom umenia od štátneho PKO
september 1994 – židovská náboženská obec poslala mestu výzvu na vrátenie nehnuteľnosti podľa reštitučného zákona
december 1995 – po odmietnutí podala žalobu na súd
máj 1997 – okresný súd žalobu zamietol s tým, že žiadosť o vrátenie bola podaná neskoro
marec 1998 – krajský súd zrušil rozsudok
január 2008 – okresný súd žalobe vyhovel a mestu nariadil, aby synagógu vydalo židovskej obci
október 2008 – krajský súd rozsudok potvrdil, o dva mesiace sa stáva právoplatným.
máj 2010 – na základe dovolania mesta najvyšší súd rozsudok zrušil a odložil exekúciu, cez ktorú sa židovská obec usilovala o vydanie synagógy
november 2012 – židovská obec napísala primátorovi, že je pripravená urovnať spor zmierlivou cestou
december 2012 – začínajú rokovania strán o spôsobe ukončenia sporu
apríl 2014 – židovská obec posiela mestu návrh memoranda, ktoré predpokladá súdny zmier
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári