Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Mestské zastupiteľstvo v Košiciach nerozhodlo, či dlhoročný súdny spor mesta a Židovskej náboženskej obce o vlastníctvo Domu umenia bude možné ukončiť súdnym zmierom.
Memorandum o porozumení, ktoré predpokladá takéto riešenie, poslanci na návrh Jána Süliho (SDKÚ) stiahli z rokovania.
Riešenie navrhované memorandom by znamenalo vydanie Domu umenia židovskej obci. Domáha sa ho od roku 1994 na základe reštitučného zákona, keďže časť nehnuteľnosti tvorí neologická synagóga, ktorá sa po vojne stala vlastníctvom štátu.
Podľa Süliho poslanci majú o prípade málo informácií a v memorande vidí viacero nejasnosti.
„Keď súdy nevedeli 19 rokov dospieť k záveru, bolo by nezodpovedné, ak by poslanci rozhodli za pár dní,“ povedal.
Chcú poznať refundácie
Prekáža mu najmä, že prípadný záväzok židovskej obce nahradiť mestu, alebo iným subjektom investície do budovy nie sú vyčíslené. Určiť ich má súdny znalec a znalecká organizácia až po nadobudnutí účinnosti memoranda.
„Serióznejšie je povedať pred schválením, koľko to je,“ povedal poslanec.
Primátor Richard Raši (Smer) si myslí, že o memorande mohli poslanci začať diskusiu a v prípade nejasností by rokovanie prerušili. Pred ďalším zasadnutím zastupiteľstva zorganizuje stretnutie zástupcov židovskej obce a poslancov, aby im odpovedali na otázky.
Židovská náboženská obec v písomnom komuniké reagovala, že je poslancom k dispozícii a ich rozhodnutie rešpektuje. Zdôrazňuje však, že o vydaní alebo nevydaní Domu umenia ako aj ďalších právne sporných otázkach bude rozhodovať súd pri posudzovaní návrhu na súdny zmier.
Hovoria o ďalších nárokoch
„Memorandum o porozumení je prejavom dobrej vôle židovskej obce, ktorá sa aj pre prípad svojej výhry zaväzuje k neuplatňovaniu ďalších nárokov, ponechaniu Štátnej filharmónie v nájme a refundácii nákladov na zhodnotenie stavby,“ píše v stanovisku.
Podobne uvažuje aj Raši.
„Nejde o mimosúdnu dohodu. Memorandom len posúvame spor s argumentáciou jednej aj druhej strany na súd, ktorý ak neuzná navrhnuté riešenie, budeme sa súdiť ďalej,“ povedal.
Obáva sa, že ak by mesto spor o vlastníctvo prehralo, židovská obec by si v ďalšom konaní uplatňovala ušlý zisk, stratu nájmu a ďalšie súvisiace nároky. Podľa informácie, ktorú od nej primátor dostal, by išlo o vyše dva milióny eur.
V spore padlo niekoľko rozsudkov. Okresný aj krajský súd rozhodli, že holokaustom zdecimovaná komunita predala štátu v roku 1955 synagógu pod nátlakom a za „neprimeranú cenu“ 900–tisíc korún a preto má mesto Dom umenia vydať jej nástupcom.
Po dovolaní mesta Najvyšší súd v roku 2010 verdikt zrušil s tým, že nižší súd musí vyriešiť, či sa synagóga po rozsiahlych stavebných zmenách na Dom umenia už nestala „novou vecou“, ktorá nemôže byť predmetom reštitúcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári