Ochorenie si doniesli z trópov. Tropické ochorenie môžete od komárov chytiť aj na dovolenke v Chorvátsku.
KOŠICE. Riziko ochorenia tropickým vírusom dengue už nehrozí len v exotických krajinách ako Egypt alebo Tunisko. Prenikol na juh Európy do Chorvátska a Grécka. Ochorenie diagnostikovali aj vo Francúzsku a Portugalsku.
Vírus prenášajú tropické komáre štipnutím. Dengue sa prejavuje chrípkovými príznakmi. Tropickú horúčku liečili aj v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. Východniari sa nakazili v trópoch, vycestovali do Karibiku či Brazílie.
Ľahká forma
Liečbu podstúpili v nemocničnom Centre pre cudzokrajné choroby. Podľa infektológa Pavla Jarčušku išlo vo všetkých prípadoch o ľahkú formu dengue.
„Nemali sme krvávacé formy dengue ani žiadne úmrtie.“
Profesor dodáva, že ľahké formy ochorenia sa liečia ambulantne, pacient nemusí byť hospitalizovaný. Neexistuje na to liek ani vakcína.
„Terapia je symptomatická, teda zameraná na potlačenie príznakov choroby.“
Za posledné tri roky eviduje Úrad verejného zdravotníctva sedem slovenských prípadov ochorenia dengue.
„Všetko to boli infekcie prinesené zo zahraničia. Išlo o krajiny ako Bali, Maldivy, Thajsko, Vietnam, Laos,“ uviedla hovorkyňa Lenka Skalická. Nakazení boli vo veku 19 - 44 rokov.
Repelent aj počas dňa
Presun komárov rodu aedes, ktoré prenášajú horúčku z exotických krajín na juh Európy, zapríčinilo celosvetové otepľovanie a cestovanie do tropických krajín.
Najlepšou ochranou pred komármi je repelent a moskytiéra, radí Jarčuška. Najvhodnejšie je, aby sa turista pred vycestovaním prišiel poradiť k lekárovi, ako repelenty používať.
Mylná je predstava, že komáre najviac štípu, keď sa stmieva. Používať repelenty sa odporúča aj počas dňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári