Polícii sa nedarí objasňovať prípady úmyselne podpálených áut. Vlani nenašla ani jedného páchateľa!
KOŠICE. Polícia sa síce snaží eliminovať tento neduh, napriek tomu ťahá za kratší koniec. Pozitívne je, že v roku 2013 podpálili v meste menej áut ako rok predtým. Údajne aj kvôli policajným opatreniam.
„V roku 2013 sme v Košiciach zaznamenali 16 prípadov úmyselne založených požiarov motorových vozidiel, z ktorých sa doposiaľ nepodarilo objasniť ani jeden prípad. V roku 2012 v meste podpálili 24 áut, tri prípady sme objasnili,“ vysvetľuje krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Rekordný bol rok 2012
Tieto čísla potvrdzujú aj hasiči. Podľa nich vlani v meste horelo 31 áut, z toho 16 bolo podpálených úmyselne. Na okolí horelo 14 vozidiel a iba jedno podpálili.
„V tomto roku evidujeme sedem požiarov vozidiel, štyri boli v meste, z toho tri podpálené úmyselne. Na okolí bolo jedno z horiacich áut zapálené úmyselne,“ povedali nám hasiči.
Tí dodávajú, že rekordným bol rok 2012, keď horelo celkovo 74 áut, z toho 52 v meste a 26 ich bolo úmyselne zapálených.
Podľa našich informácií autá najčastejšie zapaľujú pomocou horľavej kvapaliny vyliatej na koleso či medzi čelné sko a kapotu. Až 90 % podpálených áut bolo zapálených tak, aby bolo zjavené, že nezhoreli samy od seba.
„Páchatelia sa to nesnažia zakrývať. Je to zrejme druh výstrahy, aby vedeli, prečo to auto zhorelo,“ dozvedáme sa z dôveryhodného zdroja.
Polícia chce vyššie tresty
Vyšetrovanie požiarov áut je v zmysle súčasného trestného zákona možné kvalifikovať ako trestný čin poškodzovania cudzej veci, výnimočne ako trestný čin všeobecného ohrozenia. Práve nedostatočné hroziace tresty väčšinou na jeden, eventuálne až 3 roky, neumožňujú policajtom pri vyšetrovaní využívať osobitné formy odhaľovania a objasňovania.
„Takéto tresty vôbec neodrádzajú páchateľov od vybavovania si vzájomných účtov. Preto košické Krajské riaditeľstvo PZ iniciovalo návrh zákona na zmenu legislatívy, najmä aby takéto prípady boli oveľa prísnejšie sankcionované. To by umožnilo v niektorých prípadoch využiť špecifické metódy odhaľovania a dokazovania tohto druhu trestnej činnosti,“ vraví Mésarová.
Polícii sa predsa len v minulosti podarilo niekoľko páchateľov vypátrať. Napríklad štyroch páchateľov, ktorí podpálili Mercedes Benz 4. 4. 2012 na Rumanovej ulici. Auto úplne zhorelo, škoda bola 20000 €.
„Obvinený Zlatko ako objednávateľ požiadal za finančnú odmenu Richarda a Petra, aby podpálili auto. Tým pomáhal Roland, ktorý im pomohol zabezpečiť benzín, na miesto činu ich doviezol, vysadil ich a po vykonaní skutku na nich počkal, aby im pomohol z miesta utiecť. Motívom bol spor bývalých manželov.“
Poškodení na policajtov kašlú
Ani pri jednom z prípadov sa nepotvrdili skutočnosti, ktoré by nasvedčovali, že ide o organizovanú trestnú činnosť. Išlo skôr o konanie jednotlivcov.
„Keďže sa žiaden minuloročný prípad nepodarilo objasniť, ťažko sa vyjadriť k motívu konania páchateľov,“ dozvedáme sa od J. Mésarovej.
Podľa polície k úspešnému objasňovaniu je potrebná spolupráca poškodených i prípadných svedkov.
„Miera spolupráce poškodených je individuálna a nie vždy polícii nápomocná. Väčšinou pri vyšetrovaní nespolupracujú, či odmietajú vypovedať.“
Polícia okrem hliadkovej činnosti a rôznych preventívnych akcií v noci prijíma aj ďalšie opatrenia na elimináciu tejto trestnej činnosti.
„Tie z taktického hľadiska nie je možné zverejniť. Pri vyšetrovaní však využívame aj kamerový systém mestskej polície, súkromných spoločností a súkromných osôb.“
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári