Košičania sú vo finále slovenského pohára

Ján Novák. Na gól čakal dlho, ale potom mohol dať aj hetrik.
Ján Novák. Na gól čakal dlho, ale potom mohol dať aj hetrik. (Autor: TASR/Milan Kapusta)
Sportnet|16. apr 2014 o 00:00

Vo švajčiarskom Nyone, kde žrebujú predkolá európskych futbalových pohárov, už môžu zháňať informácie o MFK Košice.

Vo švajčiarskom Nyone, kde každoročne žrebujú predkolá európskych futbalových pohárov, už môžu zháňať informácie o MFK Košice. Žlto-modrí sú vo finále Slovenského pohára, a keď druhý finalista, bratislavský Slovan, bude majster, môžu v srdci UEFA oprášiť ich menovku zo sezóny 2009/10, kde je o Košičanoch posledná zmienka v Európskej lige, keď vypadli v play-off o účasť v hlavnej fáze EL s AS Rím.

KOŠICE. Stredopoliar MFK Miroslav Viazanko hovoril pred semifinálovou odvetou Slovenského pohára s Ružomberkom o poslednom krôčiku, ktorý treba urobiť, aby sa pred Košičanmi otvorila cesta do futbalovej Európy, ale napokon musel aj so svojimi spoluhráčmi poriadne natiahnuť nohu, aby na ňu vstúpili.

Ešte v 55. minúte, keby mal niektorý z ich fanúšikov v peňaženke povestný deravý groš, tak by sa asi nedovážil staviť ani ten na postup do finále, lebo Ružomberok išiel do vedenia, a Košičania museli skórovať hneď dvakrát, aby si mohli objednať sadu dresov s logom Európskej ligy UEFA na rukáve...

Dôležité bolo zdvihnúť hlavu

Toho gólu od Ružomberka v odvete sa báli ako čert kríža, lebo pohárová matematika je veľmi krutá k tým, čo vonku neskórujú. Keď Andrej Lovás nečakane otvoril účet zápasu, asi by sa v Košičanoch krvi nedorezal, lebo na dvojgólovú odpoveď bol veľmi „vysoký“ čas.

„Pravda, boli sme veľmi nešťastní, že sme inkasovali, čoho sme sa veľmi vystríhali, ale dôležité bolo, aby sme ešte zdvihli hlavu,“ vraví srbský obranca MFK Košice Ivan Ostojič, ktorý začal zápas na hrote útoku.

Nie preto, že by si pomýlil strany po žrebovaní, ale bol to zámer trénera Látala.

„Taká bola taktika. Tréner chcel, aby to na mňa nakopávali, aby som vyhrával hlavičkové súboje, aby som pokryl čo najviac lôpt a sklepával ich pre útočníkov. Nemal som s tým problém, a keby mi tréner povedal, že mám ísť do brány, tak by som išiel, aj tam by som sa snažil ísť na stodvadsať percent.“

Zlomený nos stopéra Petra Kavku ho však vrátil z ofenzívnych oblakov na pevnú defenzívnu zem, a po dvadsiatich minútach, keď Kavku vystriedal Pačinda, stál Ivan Ostojič opäť tam, kde to dôverne pozná, v strede obrany vedľa Petra Bašistu.

Ani predtým, ani dlho potom, Košičania veľa vzruchu vpredu nenarobili, a gól Lovása im vyrazil dych. Ale hneď sa otrepali a... O necelú minútu prišla Diabyho odpoveď.

„Vedeli sme, že to bude veľmi ťažké, keď sme museli dať dva góly, a mali sme šťastie, že sme prvý strelili hneď z prvého útoku po góle Ružomberka. Keby sa tak nestalo, neviem, neviem, ako by to dopadlo.“

K hetriku veľa nechýbalo

Zásah Diabyho však prebudil inštinkt lovca aj v Novákovi, ktorý tvrdou ranou k ľavej žrdi v 73. minúte úplne otočil vývoj dejín semifinále Slovenského pohára.

Jeho druhý gól v 84. minúte bol už viac-menej exhibičný, na 4:1, a veľa nechýbalo, aby z toho bol aj hetrik. V posledných sekundách zápasu si košický strelec „narazil“ loptu s ľavou žrďou a k pravej, z dorážky, mu chýbali iba centimetre, ale z vonku...

„Určite som nečakal, že lopta sa od tyčky odrazí ku mne a budem mať pred sebou prázdnu bránu. Také šance musím premieňať, lebo keby bolo 0:0 alebo 0:1... Sústredil som sa, aby som hlavne trafil bránu, škoda, že sa mi to nepodarilo,“ neuvedomoval si Ján Novák, tesne po zápase, že sa môže po piatich rokoch opäť tešiť na Európsku ligu a oprášiť spomienky na svoje tri góly do siete slávneho AS Rím.

„Teraz ešte nie, teraz to až tak nevnímame, ale určite to príde, o niekoľko hodín, možno zajtra. Každý sa na európsky pohár musí tešiť, aj my sa veľmi tešíme.“