1200 eur ako nástupný plat pre absolventa školy? A 1800 eur pre toho, kto vo firme už predtým aspoň rok brigádoval? Áno, ale žiaľ nie na východe.
KOŠICE. Takéto podmienky od minulého roka ponúka jeden z najväčších dodávateľov pre slovenské automobilky študentom Strojníckej fakulty TU v Košiciach.
Problém je, že východniarski absolventiTU sa musia presťahovať do Púchova, kde budú pracovať v miestnom Matadore.
Príkladov horšieho pracovného uplatnenia východniarov v automobilovom priemysle je viacero. Ak by zostali pracovať v Košickom kraji, priemerný plat zamestnancov subdodávateľov automobiliek dosahuje len 693 eur v porovnaní s 848 eur v celom kraji.
Naopak, v krajoch, kde sídlia automobilky, prevyšujú ich priemerné mzdy celokrajský priemer minimálne o 20 percent.
Na východe absentujú automobiloví dodávatelia
Podľa predsedu združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR Jaroslava Holečka je to najmä preto, že z takmer 300 subdodávateľov slovenských automobiliek sídlia až tri štvrtiny z nich na západe Slovenska, resp. v západnej časti Banskobystrického a Žilinského kraja.
Pomohlo by, keby na východ prišla po bratislavskom Volkswagene, trnavskom Peugeote a žilinskej KIA štvrtá automobilka, avšak to je zatiaľ len vo hviezdach.
J. Holeček: Doplácate na nevybudovanú diaľnicu
„Od Banskej Bystrice alebo Žiliny na východ je určite ešte miesto aj pre dve automobilky. Žiaľ, tam, kde končí diaľnica, končí aj automobilový priemysel,“ uviedol J. Holeček.
Ďalšími problémami slovenských automobiliek a ich subdodávateľov je aj napriek vysokej nezamestnanosti málo kvalifikovanej pracovnej sily a nedostatočné prepojenie vedy a inovácií na priemyselné potreby.
V tejto súvislosti ocenil veľmi dobré podmienky výskumu a vývoja na Technickej univerzite, ktorej strojnícka fakulta už dlhé roky dodáva kvalifikovaných pracovníkov pre naše automobilky a ich dodávateľov.
S absolventmi TU sú spokojní
„Minulý rok sme ponúkli prácu viacerým ich absolventom, s ktorými sme veľmi spokojní. Každý z nich dostal minimálne 1200 eur nástupný plat, ktorý sa im každým rokom bude zvyšovať. Žiaľ, chýbajú nám nielen kvalifikovaní vysokoškoláci, ale aj stredoškoláci, a to najmä nástrojári. Keby sme ich mali, dáme im prácu, namiesto toho musíme časť našich zákazok realizovať v Nemecku, Česku, ale aj Číne a Kórei,“ uviedol viceprezident ZAP a Šéf predstavenstva Matador Group Štefan Rosina.
Náš automobilový priemysel priamo zamestnáva vyše 60 000 ľudí a podieľa sa 26 percentami na celkovom exporte. Na Slovensku sa vlani vyrobilo 980 000 automobilov, čo je najviac na svete v prepočte na počet obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári