Obyvatelia košických sídlisk sa zvyknú sťažovať na množstvo pohostinských zariadení v ich okolí. Mestské časti žiadny dramatický nárast nezaznamenali.
KOŠICE. Pred pár dňami sa obyvatelia Varšavskej a Sofijskej ulice na Sídlisku Ťahanovce obrátili na Korzár. Pobúrilo ich, že v blízkosti pribudne ďalší bar.
„Tých barov a pohostinstiev je na jednej ulici už veľa. Potrebujeme sa normálne vyspať, nechceme počúvať pod oknami pijanov,“ rozhorčovali sa Beáta a Ladislav.
Pred časom sa aj ľudia zo Západu sťažovali, že v okolí obchodného centra Erika je vrátane potravín až desať rôznych prevádzok, kde sa predáva alkohol.
Starostovia oboch mestských častí Emil Petrvalský (SDKÚ) a Rudolf Bauer (KDS) sa vyjadrili, že tomu nemôžu zabrániť. Nemajú totiž žiadnu právomoc určovať súkromným podnikateľom druhy prevádzok. V ich kompetencii je len stanoviť interval otváracích hodín.
Prišla kríza, menej sa pilo
Vo veľkých mestských častiach (MČ) sme zisťovali, ako je to s tými počtami prevádzok, kde sa nalieva alkohol.
Keďže nemajú zo zákona povinnosť evidovať krčmy ani reštaurácie, ich štatistiky sú rôznorodé a len orientačné, lebo počty sa rýchlo menia. Navyše prevádzkovateľom nehrozia žiadne sankcie za neohlásenie ich uzavretia.
Podľa Štatistického úradu SR klesala na Slovensku za posledné roky spotreba oficiálne predávaného alkoholu zo 115 litrov na jedného obyvateľa v roku 2002 na 103,3 litra v roku 2012. Najmenej to však bolo v ťažkom krízovom roku 2010 (len 95,8) a vtedy aj MČ zväčša evidovali menej prevádzok ako v súčasnosti.
Vedie Staré Mesto
Suverénne najviac pohostinstiev ponúka Staré Mesto. Do centra prúdi za oddychom veľa Košičanov a tam sa koncentruje aj najviac turistov. „V roku 2010 sme evidovali 267 zariadení a v súčasnosti 270,“ informoval starosta Ľubomír Grega (nezávislý).
V najväčšej mestskej časti Západ mali v roku 2008 podchytených 72 zariadení. „O dva roky neskôr to bolo 69 a teraz 70,“ uviedol vedúci kancelárie starostu Marián Krajňák.
V reštaurácii Ležiaca bosorka na Západe majú podobné skúsenosti, aké uvádzajú štatistici.
„Zhruba od roku 2010 sme naozaj pocítili úbytok zákazníkov. A od vlaňajšieho októbra sme zaznamenali mierne zlepšenie,“ dozvedeli sme tam.
Odlišný vývoj od ostatných MČ vykazuje Furča. Tam mali podľa informácií od starostu Jozefa Andrejčáka (Smer) najviac prevádzok práve v roku 2010 (29). Štyri roky predtým 23 a teraz 24.
Krčmár Štefan z furčianskeho pohostinstva potvrdil, že krčiem ubúda, lebo krachujú.
„Ľudia naozaj menej pijú, aspoň v pohostinstvách to tak je. Nemajú peniaze,“ dodal.
Ostatné veľké mestské časti
Na Sídlisku KVP evidovali v roku 1997 iba desať zariadení, kde sa nalieval alkohol. V roku 2008 ich bolo 21, o dva roky neskôr 22. „V súčasnosti je to 25,“ informovala Ľudmila Marcinová z miestneho úradu.
Zuzana Bundžová z miestneho úradu Jazera potvrdila podobný vývoj, keďže pred štyrmi rokmi evidovali 24 a teraz 27 prevádzok.
„Od roku 2008 je počet stabilný, tak od 16 do 19. Aj teraz ich je 19,“ odhadla situáciu na Sídlisku Ťahanovce Andrea Levická z miestneho úradu.
Manažérka Severu Annamária Sýkorová nám poskytla údaje, ktoré pod pojmom prevádzky zahŕňajú aj jedálne, kluby či čajovne. V roku 2010 evidovali 38 prevádzok a 14 bufetov. Oproti súčasnosti to bolo o 7 prevádzok menej, počet bufetov sa nezmenil.
Starosta Juhu Jaroslav Hlinka (nezávislý) vysvetlil, že nevedú evidenciu podľa rokov, ale predmetu podnikania. „V súčasnosti máme 78 prevádzok.“
bri
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári