Korzár logo Korzár Košice

Otočené parkovisko v Košiciach núti vodičov jazdiť naokolo

Z Kováčskej sa motoristi na rampové parkovisko Vodná už nedostanú priamo. Musia prejsť dookola 1,5 kilometra.

Nový vjazd na parkovisko. Z jednosmernej Vodnej tam vojdete cez eurofondový chodník.Nový vjazd na parkovisko. Z jednosmernej Vodnej tam vojdete cez eurofondový chodník. (Zdroj: Jaroslav Vrábeľ)

Z Kováčskej sa motoristi na rampové parkovisko Vodná už nedostanú priamo ako doteraz. Musia prejsť dookola 1,5 kilometra.

KOŠICE. Košická radnica pred vyše rokom z eurofondov v rámci projektu mesta kultúry rozšírila na Vodnej ulici chodník, lebo nespĺňal normy. Tým však zúžila parkovisko, ktoré zas normy spĺňať prestalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autá mali problém otočiť sa a cez jediný vjazd, ktorý bol zároveň i výjazdom, museli preč len cúvať.

Ale parkovacia firma EEI problém v uplynulých dňoch vyriešila. Na opačnom konci parkoviska urobili otvor a prejazd cez eurofondový chodník na Vodnú, teda parkoviskom sa už dá prejsť bez otáčania.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže EEI zmenila i smer jazdy na parkovisku – vjazd z Kováčskej sa stal výjazdom a otvor na jednosmernú Vodnú je vjazdom.

Výsledok je, že kto prichádza po Kováčskej, sa už priamo na rampové parkovisko Vodná nedostane. Teraz musí prejsť 1,5 kilometra cez Mlynskú, Orliu, Zvonársku, Krmanovu, Puškinovu, Štefánikovu, Vodnú a až odtiaľ na parkovisko.

Občan: Je to ako v Mongolsku

„Namiesto, aby len urobili nový výjazd na Vodnú, celé parkovisko otočili ako Mongoli, aby sa naň dalo dostať iba cestou okolo sveta,“ myslí si Košičan Jozef.

Primátor Richard Raši (Smer) prirovnanie k Mongolsku odmieta.

Vraví, že nikto nemusí robiť 1,5-kilomerový okruh, lebo môže zaparkovať aj na rampových parkoviskách Orlia či Kasárenské námestie.

„Rieši to EEI s 'dopravákmi', oni sú na to kompetentní, to riešenie je pravdepodobne jediné možné a najmä je odborné.“

SkryťVypnúť reklamu

Dopravný inžinier Pavel Titl však tvrdí, že optimálnejšie než jednosmerný vjazd od Vodnej sa javí opačné smerovanie parkoviska, lebo po Kováčskej jazdí viac áut.

EEI: To polícia. Polícia: To EEI

„Tak to bolo navrhnuté a odsúhlasené krajským dopravným inšpektorátom,“ reagovala Soňa Húšťová, mediálna zástupkyňa spoločnosti EEI, ktorá prevádzkuje platené parkovacie plochy mesta.

Dopravná polícia však odpísala, že nevie, prečo EEI vjazd na parkovisko riešila práve z Vodnej.

„EEI predložila projektovú dokumentáciu k organizácii dopravy na parkovisku, spracovanú autorizovaným stavebným inžinierom. Dopravný inšpektorát ju odsúhlasil a vyjadrenie bolo zaslané cestnému správnemu orgánu – mestu na vydanie príslušných rozhodnutí,“ informoval krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, prečo EEI navrhla smer parkoviska otočiť, firma odpovedala, že v minulosti dochádzalo k častým kolíziám, takže v rámci bezpečnosti ide o najlepšie možné riešenie.

K akým kolíziám dochádzalo, však už nevysvetlila. Zdôraznila len, že úpravami na parkovisku Vodná vyšli v ústrety mestu i občanom.

Za rampami 30 minút zadarmo

Keďže mesto v minulosti z parkovísk Vodná a Orlia odstránilo rampy ako neefektívne, EEI ich teraz opäť na obe parkoviská inštaluje. Autám tam umožní prvú polhodinu parkovaniu zadarmo, potom je spoplatnené sumou 1 euro/hod. rovnako ako inde v centre.

„Obe parkoviská budú funkčné v priebehu niekoľkých dní,“ uviedla Húšťová. Dodala, že polhodina zdarma platí na všetkých rampových parkoviskách v meste, teda aj na Kasárenskom námestí za Tescom.

Radnica informovala, že investície EEI do úprav rampových parkovísk jej nezarátajú do splnenia povinnosti dať 2 milióny eur na vytvorenie nových parkovacích miest, k čomu sa zaviazala v zmluve s mestom.

EEI to pôvodne započítať plánovala a nový výjazd na Vodnej chcela robiť až po schválení koncepcie v zastupiteľstve, ktorá jej umožní spoplatniť širšie centrum.

Poslanci ju stále neschválili, ale EEI už tvrdí, že na žiadosť vedenia mesta a kvôli bezpečnosti a komfortu rieši situáciu prioritne.

Poznámka

Autorizovaná chobotina

Keď niečo vymyslí autorizovaný inžinier a odsúhlasí príslušný policajt a úradník, znamená to len, že „by to malo byť“ v súlade s právnymi predpismi. Ale vôbec to ešte negarantuje, že to nemôže byť omyl, či chobotina jak traky, odporujúca zdravému rozumu.

Teraz máme všetci pred pánmi v kravatách padnúť na zadok a čušať len preto, že blbosť bola zrealizovaná v zmysle schválenej projektovej dokumentácie? Tak možno bola blbá tá dokumentácia alebo zadanie.

A všetky múdre hlavy sa tvária, že problém neexistuje, čudujú sa a nechápu, čo zas tí ľudia frflú, však to robili pre nich, tak prečo za nový vjazd nik neďakuje, netlieska ani nekričí sláva. Lebo na ten 1,5–kilometrový oný, obchvat, či ako tomu vynadať, sa dá povedať jedine: Díki, Broňa!

Nielenže to zmrvili, ale ani to chlapsky nepriznajú. Nabudúce môžu urobiť rovno parkovisko s nonstop grátis parkovaním, kde budú gogo tanečnice rozdávať vodičom hotdogy a pukance, kde vám umyjú a naleštia auto, parkovisko, ktoré však bude mať jeden háčik – nevojdete doň, lebo tam nenaprojektujú vjazd...

No, aspoň tam nevzniknú kolízne situácie.

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu