Viac ako dvadsať rokov platné nariadenie o ochrane dvoch vodných plôch nariadila prokuratúra zrušiť.
KOŠICE. V Košiciach prestala platiť ďalšia ekologická norma. Mestské zastupiteľstvo zrušilo všeobecne záväzné nariadenie o ochrane mokradí na území mesta z roku 1992.
Poslanci tým vyhoveli protestu Krajskej prokuratúry v Košiciach. Podľa nej mesto nariadením reguluje oblasť, ktorú nemá zverenú zákonom a preto prekročilo svoju právomoc.
V rozhodnutí prokuratúra vysvetľuje, že pri vydaní mestskej normy, ktorá zakazuje na mokradiach vymedzené činnosti, sa nestačí oprieť o ustanovenie v zákone o obecnom zriadení, že obec pri výkone samosprávy „chráni životné prostredie“.
Obce majú riešiť len stromy
Prokuratúra tvrdí, že právnym rámcom ochrany mokradí je zákon o ochrane prírody a krajiny. Ten zveruje obci prvostupňový výkon štátnej správy len v oblasti ochrany drevín a dovoľuje jej vydávať len nariadenia týkajúce sa verejnej zelene.
„Vymedzenie mokradných ekosystémov a stanovenie pravidiel ich ochrany nie je plnením úloh samosprávy... Ide o vec špecializovanej štátnej správy, ktorú mesto nemá zverenú zákonom,“ napísala prokurátorka Mária Kundrátová.
Mestské nariadenie o ochrane mokradí, ktorými sú napríklad jazerá či močiare s vodnými rastlinami a živočíchmi, sa týkalo dvoch lokalít – jazierka nad Popradskou cestou a štrkoviska v Krásnej nad Hornádom.
Náhradou ma byť MÚSES
Podľa poslanca a predsedu komisie životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve Ľubomíra Demského (Most-Híd) je ich ochrana naďalej zabezpečená novým Miestnym územným systémom ekologickej stability (MÚSES).
Dokument, ktorý vymedzuje ekologicky významné lokality na území mesta, v decembri schválilo zastupiteľstvo.
„Rokovanie o proteste prokurátora sme najskôr prerušili práve preto, že tento materiál ešte nebol schválený,“ povedal Demský.
Podľa vyjadrenia Útvaru hlavného architekta by sa MÚSES mal premietnuť do územného plánu Košíc, ktorý určuje funkčné využitie lokalít mesta, do štyroch rokov.
Samuelovi Pečenovskému zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti / Bird Life Slovensko sa ale dokument zdá veľmi všeobecný. Má preto obavy, či mokradiam poskytne dostatočnú ochranu.
Z močiara stavebné pozemky
V súvislosti so zrušením normy tiež upozorňuje na výstavbu rodinných domov, ktorá prebieha pri štrkovisku Krásna.
Investor, zastupujúci vlastníkov pôdy, tu v ďalších etapách plánuje zmeniť na stavebné pozemky aj časť podmáčanej a vodnej plochy. Z tohto dôvodu ešte v roku 2009 začal s jej zasypávaním hutným stavebným materiálom.
Ochranárom sa podarilo dosiahnuť, že súčasťou projektu, ktorý povolil úrad životného prostredia, bude aj vytvorenie novej mokrade v južnej časti ako náhrady za pôvodnú, dnes z časti zasypanú, ktorá je na severozápade štrkoviska.
Časť bahenného substrátu so zimujúcimi obojživelníkmi a koreňmi trstiny sa má preniesť na nové miesto.
„Štrkovisko Krásna je významné pre hniezdenie a migráciu chráneného vodného vtáctva. Bolo tu zistených vyše sto ich druhov,“ povedal Pačeňovský.
Dodáva, že okrem toho, že mokrade poskytujú domov množstvu rastlín, živočíchov a mikroorganizmov, majú význam pre miestnu klímu, lebo v lete prispievajú k jej ochladzovaniu a udržujú vlhkosť v krajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári