Česká vlajka ako rohožka. Inštalácia umelca Dalibora Baču v Kunsthalle vyvolala diplomatickú roztržku a naši susedia ju vnímajú ako nehoráznu urážku.
KOŠICE. Máloktorá výstava vyvolá rozruch týždeň po svojom skončení. Výstava Privátny nacionalizmus však rozhodne vyvolal vášne a niektorí českí politici sú na nohách.
Dalibor Bača totiž umiestnil historickú českú štátnu vlajku na zem pri vstupe a návštevníci po nej mohli šliapať.
Svoje rozhorčenie už pre český Blesk vyjadrila aj ambasádorka Lívia Klausová, ktorá to považuje za absolútne nevhodné. A pridali sa viacerí českí politici.
„Považujem to za hlúpy počin, zvlášť od našich susedov na Slovensku. Usporiadatelia výstavy si mali položiť otázku, ako by asi bolo im, keby sa niekde inde vo svete šliapalo po ich vlajke. Takýto počin nie je umenie, je to debilita,“ nešetril kritikou miestopredseda Snemovne Petr Gazdík (TOP 09, STAN).
Pridal sa aj poslanec Tomio Okamura (Úsvit): „Veľmi mi to vadí. Absolútne si nedokážem predstaviť situáciu, že by to isté tolerovali Maďari či Slováci z našej strany. Vyleteli by z kože...“
Privátny nacionalizmus v košickej Kunsthalle
Kritizovaný umelec: Ľudia len mali vyjadriť postoj
Autor kontroverzného diela sa bráni: „Ide o získanie spätnej reflexie, akým spôsobom sa správame k vlajkám. Nakoľko ma zaujíma stanovisko jednotlivca, vytvoril som z československej vlajky prekážku položenú na zemi za vstupom do galérie. Návštevník tak bol postavený do situácie, keď musel aktuálny stav vyhodnotiť. Mal možnosť obísť vlajku, či na ňu vstúpiť. Nikto ho nenabádal, aby na ňu vstúpil, prioritne išlo o jeho postoj.“
Bača chcel zároveň prejaviť svoju nespokojnosť s tým, že si Česká republika prebraním pôvodnej československej vlajky privlastnila spoločný historický vizuál.
Trojica kurátorov výstavy nemá k vystavenému dielu námietky.
„Výber umelcov bol podmienený prepojením ich tvorby s témou výstavy, ktorou bola problematika nacionalizmu. Dalibor Bača je jedným zo skupiny umelcov zaoberajúcich sa témou nacionalizmu z pohľadu Slováka žijúceho a tvoriaceho striedavo v Čechách a na Slovensku, a teda vnímajúceho oba národy a ich vzťah intenzívne. Svojím dielom nechal divákov vybrať si a prejaviť svoj názor či vzťah a vlajku obísť alebo bez povšimnutia prejsť do výstavných priestorov,“ konštatujú Ilona Németh, József R. Juhász a Michal Štofa.
V Čechách to vrie
Naši českí susedia však už iniciovali petíciu s cieľom natrvalo odstrániť inštaláciu z výstavy, ktorú ešte uvidia ľudia v Maďarsku, Nemecku a Poľsku.
Podľa zistení televízie Markíza sa už v týchto krajinách kontroverzné dielo neobjaví.
Celý konflikt už komentujú aj právnici, no nie sú zajedno. „Slovensko má veľmi podobný trestný zákonník ako máme my, takže keby to oznámil niekto priamo na mieste, páchateľ by bol potrestaný,“ uviedol pre Blesk pražský právnik Jan Černý.
„Keďže bolo možné túto vlajku obísť, určite to nie je možné klasifikovať ako úmyselný trestný čin hanobenia národa,“ uviedol pre televíziu Markíza bratislavský právnik Peter Chrašč.
Poznámka
UmeNIE?Umenie má hlavne prinášať krásno. Poeticky povedané – hladiť dušu. Umenie nás má tešiť, obohacovať, skultúrňovať. Vraj aj robiť lepšími. Tiež má mať ambíciu podnecovať vyjadriť názor. A všetci dobre vieme, že nové smery sa spočiatku stretli s nevôľou širokej verejnosti.
Umenie však nemusí byť vždy len prvoplánovo šokujúce, aby zaujalo. Má vyvolávať emócie, no zároveň má byť morálne. Nemusí byť konvenčné, no malo by byť etické. Nemali by sme okolo neho prechádzať bez povšimnutia, no „ovaliť“ nás svojou viac či menej umeleckou výpoveďou nemusí tak silno, až sa nám z toho bude točiť hlava.
Nie každý umeniu rozumie. Pár vyvolených pri súčasných inštaláciách uznanlivo pokyvkáva hlavami a filozoficky medituje. Zvyšok národa môže byť ľahostajný, prekvapený, rozhorčený alebo zdesený.
Šliapať po vlajke na zemi má podľa umelca isto význam a ostro tým kritizuje nacionalistické tendencie súčasnosti. Šokovať šokoval, zaujať zaujal, názor vyjadril a viaceré vyvolal. Či však vytvoril umenie, je na posúdení publika.
Andrea Nitkulincová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári