Pri užívaní liekov nie sme disciplinovaní, svojvoľne ich prestávame brať, ak máme pocit vyliečenia alebo je nám po nich zle. Radi siahame na lieky bez predpisu.
KOŠICKÝ KRAJ. Lieky zabúdame zobrať alebo sa bez poradenia s lekárom rozhodneme prestať s ich užívaním.
Pravidelne berie lieky polovica Slovákov. Najčastejšie si liečime srdcovo-cievne ochorenia spojené s vysokým krvným tlakom a vysokým cholesterolom, po nich v menšom počte ortopedické ťažkosti.
Stále väčšej obľube sa tešia voľnopredajné lieky. Len vlani za ne Slováci dali takmer 147 miliónov eur a nakúpili asi 38 miliónov balení.
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sa z liekov vydaných bez receptu spotrebovalo najviac liekov proti bolesti, nádche a liekov proti reume. V top desiatke je šesť liekov proti bolesti a troje kvapiek do nosa.
S vekom rastie chuť
Prieskum GfK Slovakia, ktorého sa zúčastnili aj východniari, ukázal, že prakticky každému dospelému človeku raz v živote nestačila domáca liečba a musel si nechať predpísať vhodný liek. Každý druhý jedinec pravidelne užíva nejaké lieky. Ich spotreba rastie s vekom - nad 50 rokov pravidelne berú lieky traja zo štyroch Slovákov.
V disciplíne pri pravidelnom dávkovaní liekov zaostávame.
„Takmer polovica Slovákov, ktorí majú predpísané pravidelné užívanie liekov, sa v prieskume priznala, že niekedy zabudnú svoje lieky užiť,“ spresňuje Eva Vlčková z GfK.
Občas bývame sami sebe lekárom a spotrebu liekov si vysvetľujeme po svojom.
„Tretina slovenských respondentov už niekedy obmedzila alebo prestala užívať svoje lieky bez toho, aby o tom informovali svojho lekára, pretože sa pri ich užívaní cítili horšie. Tretina Slovákov tiež niekedy prestane užívať lieky, keď má pocit, že má svoje ochorenie pod kontrolou.“
Prípravky s rýchlym účinkom
Prezidentka Regionálnej lekárskej komory Košice Valéria Vasiľová hovorí, že nie je správne, ak sa pacient sám rozhodne liečbu zastaviť. Riziko hrozí napríklad u ľudí s vysokým tlakom alebo poruchou metabolizmu, kedy musia lieky užívať dlhodobo.
„Často si myslia, že po vybratí jedného balenia sa vyliečili. Odporúčam vždy sa najprv poradiť s lekárom, ktorý povie, či je alebo nie je možné liečbu ukončiť.“
Toto správanie je podľa Vasiľovej typické najmä pre ľudí v strednom veku. Poznamenáva, že pacienti investujú do nákupov voľnopredajných liekov veľa peňazí, ale nie vždy je ich výber správny.
„Aj prechladnutého by mal vidieť lekár a určiť mu diagnózu. Dnes sa ale klasická liečba v posteli s oddychom a pitím čaju nenosí, každý sa ponáhľa do práce, preto nakupuje v lekárňach prípravky, ktoré sľubujú rýchly účinok.“
Veríme reklame
Užívaním voľnopredajných liekov hrozí nebezpečenstvo predávkovania, nevhodná kombinácia s inými liekmi, potravou či alkoholom a výskyt nežiaducich účinkov.
Pri nákupe liekov bez predpisu nás ovplyvňuje najmä masívna reklama v podobe inzertného letáku alebo reklamy v médiách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári