KOŠICE. Predstaviteľ mladej generácie výtvarníkov Roland Neupauer vystavuje svoje obrazy pod názvom Pod prahom v Galérii VEBA na Komenského ulici.
Rodák z Rožňavy je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Jeho výtvarné začiatky sú však spojené s mestom Košice.
„Už na strednej škole sa črtal a profiloval ako húževnatý výtvarník s veľkým tvorivým potenciálom a jasným výtvarným názorom. Košice samotné mu poskytovali množstvo kultúrnych podnetov. K historickému starému mestu sa neustále vracia aj vo svojej súčasnej tvorbe,“ uviedla kurátorka Angelika Matušková.
„Roland Neupauer patrí k výrazným individualitám v kontexte súčasného výtvarného umenia na Slovensku. Prináša nový, svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych problémov a zároveň zachováva overené postupy v remeselnom spracovaní svojich námetov.“ Výstavu si môžete pozrieť do konca mája.
Obdobie secesie i vojny
Do konca augusta sa vo Východoslovenskom múzeu na Námestí Maratónu mieru 2 bude nachádzať výstava venovaná mestu Ostrava.
Predstavuje tretie najväčšie mesto Českej republiky na prelome 19. a 20. storočia v čase, kedy ho navštívil cisár František Jozef I.
Múzeum prezentuje aj kolekciu zbierok s tematikou secesie, ktorá bola v tom čase veľmi populárna.
Exponáty, mnohé vysokej umelecko-historickej hodnoty, ale aj bežné artefakty zo života obyvateľov na sklonku existencie Rakúsko-Uhorskej monarchie, pochádzajú zo zbierok Ostravského múzea.
Galéria ARTeSKa na Dunajskej 12 aktuálne hostí výstavu Podkarpatské hviezdy. Nájdete na nej umelcov zvučných mien ako Erdélyi, Bokšay, Révész, Ijjász, Borecký, Duncsák, Medvecká, Kaššai, Márton, Habda, Abkarovics, Bedzir, Kocka, Šoltész, Prichoďko a iní.
Technické múzeum prezentuje do 23. mája verejnosti doteraz nepublikovanú kolekciu autentických záberov z 1. svetovej vojny prostredníctvom Albumu spomienok 1914 – 1918.
Približuje účasť Rakúsko-uhorskej monarchie vo vojnovom konflikte, v ktorom zahynulo takmer 15 miliónov ľudí. Album vizuálne pripomína atmosféru prvej svetovej vojny na frontových líniách v Haliči, Rusku, Balkáne a Taliansku v podobe zákopovej vojny, modernizácie bojovej techniky, ľudského utrpenia, materiálnych škôd, ale aj každodenného života.
Predstavu o používanej fototechnike poskytuje kolekcia prezentovaných fotoaparátov. Z najvzácnejších je vystavený skrinkový fotografický prístroj Eastman Kodak z roku 1896 z pozostalosti Milana Rastislava Štefánika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári