Košičanom, ktorí zozbierali a uchovali dokumenty o transportoch Židov cez Košice, odhalili pamätnú tabuľu.
KOŠICE. Pred 70 rokmi, od 14. mája do 20 júla 1944, previezli cez Košice do vyhladzovacieho tábora Auschwitz – Birkenau v 137 transportoch 401 439 Židov z územia vtedajšieho Maďarska.
Nesmierne cenné svedectvo sa zachovalo len vďaka advokátovi Mikulášovi Gaškovi a obchodníkovi Istvánovi Vrancsikovi, ktorí v ohrození života fašistami utajované údaje zozbierali a uchovávali.
Obom Košičanom odhalili v stredu na budove Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach pamätnú tabuľu.
Tajná operácia
Podľa oficiálnej fašistickej propagandy maďarských Židov presídľovali do ríše na prácu.
Transporty celých rodín, vrátane starých ľudí a detí, vysvetľovali humánnosťou režimu, ktorý bral ohľad na silné rodinné putá, pre Židov také typické.
„O programe vyhladenia Židov na území Maďarska, ku ktorému po Viedenskej arbritráži patrilo aj južné Slovensko, vrátane Košíc, vedeli len špičky gestapa, SS a SD,“ tvrdí jeden z najuznávanejších svetových odborníkov na holokaust, historik Szabolcs Szita z Budapešti.
„Dokonca aj členovia komanda jedného z hlavných organizátorov holokaustu, nacistického pohlavára Adolfa Eichmanna, na súde po vojne popreli, že by vedeli o Auschwitzi.“
Profesor Szita prirovnáva hrdinský čin oboch Košičanov a výpovednú hodnotu zoznamu transportov, ktorý vypracovali a zachovali, k Osvienčinským protokolom Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera. Ako prví podali svedectvo o zverstvách v Auschwitzi.
„Zaslúžia si úctu a pokoru. Keby im na to prišli, spolu so svojimi rodinami by skončili rovnako ako obete holokaustu - v táboroch smrti.“
Vďaka árijskému pôvodu pomáhal ŽidomČítajte
Spomienky
Súčasťou spomienky na 70. výročia transportov bola prezentácia knihy Mikuláša Gaška Nad úkrytom. Vyšla 31 rokov po autorovej smrti.
Známy košický advokát diktoval memoáre v maďarčine svojej dcére začiatkom roku 1983. O pol roka neskôr zomrel.
Jeho syn Adam pokračoval v zbieraní faktov, preložil otcov rukopis do slovenčiny a nemčiny, vydania knihy sa ale nedočkal.
O vydanie spomienok na vojnové Košice sa postaral Tomáš Lang z Univerzity židovských štúdií v Budapešti:
„Keď som sa dozvedel o takzvanom Vrancsikovom zozname a podiele Mikuláša Gaška na jeho zachovaní, vyhľadal som jeho príbuzných. Sám som prežil holokaust. Považoval som za svoju povinnosť poskytnúť verejnosti svedectvo človeka, pre ktorého bola spravodlivosť a humanita životným poslaním aj v tých najťažších chvíľach.“
Knihu vydala Slovenská komora advokátov.
„Je to prejav úcty k bývalému kolegovi, ktorý aj v zložitej dobe napĺňal poslanie nášho povolania,“ uviedol predseda SAK Ľubomír Hrežďovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári