Ak parlament schváli novelu ministra životného prostredia, ťažbu uránu pri Košiciach budú môcť odmietnuť priamym hlasovaním obyvatelia.
KOŠICE. Ak bude chcieť investor na Slovensku ťažiť rádioaktívne nerasty, bude to možné len v prípade, že mu to odsúhlasia v miestnych referendách obyvatelia žijúci v okolí ložiska.
Návrh novely geologického zákona s takouto podmienkou predložil minister životného prostredia Peter Žiga (Smer) a v stredu ho schválila vláda.
Žiga novelu spoločne s primátorom Košíc Richardom Rašim (Smer), ktorý o zmenu legislatívy žiadal, predstavil ako reakciu na obavy verejnosti z možnej ťažby v rekreačnej oblasti Jahodná.
V lesoparku sedem kilometrov od Košíc sa nachádza významné ložisko uránmolybdénovej rudy. Držiteľom prieskumného územia je v súčasnosti austrálska spoločnosť Forte Energy.
Žiga: Skončíme s traumou
„Niekoľko mesiacov až rokov sú obyvatelia Slovenska traumatizovaní témou prípadnej ťažby uránu na Slovensku, konkrétne v lokalite Košice – Jahodná. Novelou by sme chceli definitívne vyriešiť túto problematiku,“ povedal minister.
Podľa pripravenej novely ťažobná spoločnosť bude musieť pred tým, ako požiada banský úrad o určenie dobývacieho priestoru pre rádioaktívne nerasty, poslať obciam, do ktorých katastrov toto územie zasahuje, návrh na uskutočnenie miestneho referenda o súhlase s ťažbou.
Súčasťou materiálu majú byť informácie o mieste ložiska, druhu nerastov, spôsobe a termínoch plánovanej ťažby či opatreniach na ochranu životného prostredia.
Len ak referendum skončí s kladným výsledok, firma sa môže uchádzať o dobývací priestor a následne o povolenie na ťažbu.
V prípade uránu v lokalite Jahodná – Kurišková sú dotknutými obcami dve košické mestské časti (Sever a Myslava) a obce Košické Belá, Baška, Vyšný a Nižný Klátov.
Referendá majú byť povinné
Návrh novely predpokladá, že na prelomenie zákazu ťažby bude nutný súhlas obyvateľov každej zo samospráv. Obecné zastupiteľstvá pritom budú povinné referendum o tejto otázke vyhlásiť.
Žiga sa neobáva arbitráže alebo súdnych sporov zo strany austrálskej spoločnosti.
Vysvetľuje, že novela nezasahuje do prebiehajúceho geologického prieskumu, ktorého lehotu jeho rezort predĺžil. Konanie o určení dobývacieho priestoru môže začať až po jeho skončení.
K materiálu podalo zásadnú pripomienku ministerstvo hospodárstva, ktoré zablokovalo zapracovanie zákazu ťažby uránu do územného plánu mesta Košice a s predošlým držiteľom priekumných práv podpísalo v roku 2012 memorandum o spolupráci.
Súhlasí aj hospodárstvo
Ministrovi Tomášovi Malatinskému (Smer) prekážala spätná účinnosť novely, ktorá by znamenala ukončenie niektorých existujúcich projektov. Podľa jeho hovorcu Stanislava Jurikoviča ale bola retroaktivita odstránená.
„Návrh zákona bol v týchto otázkach prepracovaný a tak predložený na rokovanie vlády,“ povedal.
Zámer zakotviť v legislatíve zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov vítajú košickí ochranári. Zdá sa im ale, že právo vyjadriť sa v referende by mali mať obyvatelia na širšom území.
„Negatívne účinky z dobývania by zasiahli oveľa väčší okruh obcí než len tie, v ktorých území by sa nachádzal dobývací priestor,“ hovorí Ladislav Rovinský zo Slovenského zväzu ochrancov prírody.
Myslí napríklad obce, v ktorých katastri by sa vyťažené rádioaktívne nerasty upravovali alebo by tam bola skládka z banskej činnosti.
Ide hneď do parlamentu
Vláda zároveň odsúhlasila, že návrh bude parlament schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Odôvodnila to mimoriadnymi okolnosťami, ktorými je podľa zákona aj ohrozenie zdravia obyvateľstva a životného prostredia.
Envirorezort predpokladá, že novela bude zaradená už na prebiehajúcu schôdzu Národnej rady a po schválení poslancami nadobudne účinnosť od polovice júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári