Za objav vo fyzike získajú nielen finančnú odmenu 1 500 dolárov, ale aj večné miesto vo vesmíre. Pomenujú po nich asteroid medzi Marsom a Jupiterom.
KOŠICE. Štvrtáci Michal Géci (19) a Martin Liščinský (18) získali v Los Angeles na celosvetovej súťaži mladých vedcov Intel ISEF druhé miesto v kategórii fyzika a astronómia. Ich projekt topenia v dvojrozmernom systéme malých magnetov zvíťazil v súboji vyše 100 fyzikálnych a astronomických projektov z celého sveta.
Projekt začal ako stredoškolská vedecká činnosť (SOČ), pokračoval výhrou v celoslovenskej vedeckej súťaži a prepracoval sa až do Spojených štátov amerických.
Prínos nanotechnológií
Štvorcový model, ktorý skúmali, vyzerá na prvý pohľad jednoducho. „Prúdiaci vzduch nadvihne magnety, čím odstráni trenie. Vzduch dáva magnetom energiu na pohyb, tie sa navzájom odpudzujú a aj hranica ich odpudzuje smerom do stredu. Vieme meniť silu prúdu vzduchu, čo mení trenie - čím rýchlejší vzduch, tým rýchlejšie magnety. Ak si vieme predstaviť, že tie magnety sú molekuly, tak vieme nasimulovať vyššiu teplotu,“ vysvetľujú.
Dlhodobým skúmaním systému a zmenou intenzity fúkania vzduchu porovnávali rôzne nasimulované teploty. Trajektórie magnetov zas ukázali zlom, kedy sa systém roztopí.
„Sledujeme hlavne procesy, ktoré vzniknú v zlome, keď sa systém roztápa. Vieme nasimulovať materiál, ktorý by zmenil vlastnosti zmenou teploty a hranicou môžeme ovplyvňovať štruktúru priestoru. Model so vzduchovým vankúšom v takomto systéme ešte nebol vo svete pozorovaný. Naše poznatky by sa dali využiť v materiáloch a nanotechnológiách. Podobné systémy sú pozorované aj v biológii pri veľmi tenkých membránach.“
Ich cieľom je výsledky práce dostať do kvalitnej vedeckej publikácie. „Snáď z toho bude niekto čerpať a stavať na tom ďalej.“
Obaja sa po prázdninách chystajú študovať kybernetiku na Technickú univerzitu v Košiciach, neskôr umelú inteligenciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári