KOŠICE. Osy či včely však hasiči odstránia iba výnimočne, keďže nedisponujú prostriedkami na likvidáciu tohto hmyzu.
Keďže sa vonku oteplilo, ľudia čoraz častejšie volajú na operačné stredisko hasičov, že ich otravuje bodavý hmyz.
Včely v škôlke
„Volali nám z Materskej školy na ulici Povstania českého ľudu, že tam majú roj včiel a ohrozuje deti. Po príchode sme zistili, že je vo výške asi štyroch metrov. Dostali sme sa k nemu pomocou rebríka a včely odchytili,“ vravia hasiči.
Tí dodávajú, že v týchto dňoch už prijali niekoľko podobných oznámení, zasahujú však len v nevyhnutných prípadoch, nie sú totiž vybavení na takúto činnosť.
„Výnimočným prípadom je priame ohrozenie zdravia či života ľudí a samozrejme detí v blízkosti škôl a škôlok,“ vravia muži v modrých uniformách.
Ľudia si myslia, že hasiči bodavý hmyz vystriekajú hasiacim prístrojom a všetko bude v poriadku. Nie je to však pravda.
„Likvidácia napríklad včiel hasiacim prístrojom nie je účinná. Pokiaľ sa nezlikviduje aj kráľovná, problém nie je zažehnaný. A včely svoju matku chránia. Vieme však odporučiť repelenty, prípadne poskytneme číslo na odbornú firmu, ktorá pomôže.“
Rozprášte ich vodou
Podľa skúseného včelára Laca je veľa príčin, prečo sa včely usadia v blízkosti domov. Včelia rodina sa počas roka rozmnožuje a len čo nemá dosť miesta či potravy, rozdelí sa. Časť roja si hľadá nové miesto. A čo teda robiť?
„Sú repelenty, no tie včelár nepoužije. Ľudia môžu zavolať aj včelára, no nie každý si cudzí roj vezme, bojí sa, že môže byť nakazený. Treba skúsiť rozprášiť ich vodou, čo ich paralyzuje. Keď sa zhodia na zem, nebudú také agresívne a odletia na iné miesto. Miesto, kde boli, treba dezinfikovať, včely cítia pach a môže tam priletieť iný roj,“ vraví Laco.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári