V porovnaní so slovenským priemerom si dôchodcovia v Košiciach podľa štatistík žijú výrazne lepšie, na okolí je to o čosi slabšie, no aj tak mierne nad priemerom.
KOŠICE. Sociálna poisťovňa (SP) uplynulý rok vyplatila dôchodky na celom Slovensku vo výške 5,85 miliardy eur.
Tento rok určite presiahne 6 miliárd eur, keďže už za prvý štvrťrok celková suma prevyšovala 1,5 miliardy.
Priamo v Košiciach žije podľa hovorcu SP Petra Višvádera momentálne 54 700 poberateľov rôznych dôchodkov, ďalších 25 140 býva v okrese Košice-okolie.
Tri štvrtiny z nich poberajú starobný dôchodok, ktorého priemerná výška v Košiciach dosahuje asi 450 eur a je tak zhruba o osminu vyššia ako celoslovenský priemer 399,1 eura. Na okolí je to 407 eur.
Tak dobre sa štatisticky mali pred 20 rokmi
Nárast starobných dôchodkov oproti minulému roku dosahoval zhruba 2,7 percenta.
Ešte lepšie tieto čísla vyzerajú pri porovnaní s priemernou mzdou v národnom hospodárstve, kde priemerný vyplácaný starobný dôchodok dosahuje už takmer 47,4 percenta z hrubej priemernej mzdy.
Toto číslo bolo z pohľadu dôchodcov naposledy také vysoké pred 20 rokmi.
Priamo v metropole Východu je táto štatistika ešte lepšia, penzia bežného košického dôchodcu je až vyše 52 percent z aktuálnej priemernej mzdy.
V porovnaní s priemerom EÚ, ktorý je takmer 70 percent, je to však stále málo.
V Košiciach pripadá podľa údajov Štatistického úradu necelého 2,1 pracujúceho človeka na jedného dôchodcu, pričom tento pomer sa každý rok znižuje v neprospech ekonomicky aktívneho obyvateľstva.
Ceny vzrástli o 12, dôchodky až o 20 percent
Ceny na Slovensku za uplynulých 5 rokov vzrástli dokopy o 12 percent, priemerné dôchodky košických seniorov sa podľa našich prepočtov zvýšili zhruba o 20 percent.
Ešte lepšie z pohľadu dôchodcov znejú tieto čísla pri porovnaní s tzv. dôchodcovskou infláciou.
Tá odráža rast spotrebiteľských cien v ich domácnostiach, a to najmä potravín, liekov či nákladov na bývanie, teda položiek, ktoré dôchodcovia najčastejšie platia.
Naopak, nie sú v nej zahrnuté napr. ceny elektroniky, áut či dovoleniek. Podľa prepočtov Korzára dosiahla dôchodcovská inflácia za posledných 5 rokov hodnotu necelých 10 percent.
Pri porovnaní s nárastom penzií si tak priemerný košický dôchodca môže zo svojho dôchodku kúpiť takmer o 10 percent viac tých „svojich“ vecí, resp. jeho celková životná úroveň je podľa štatistík zhruba o 7 percent vyššia ako pred 5 rokmi.
Šéf košických dôchodcov: Lepšie sa má len menšina
Šéf Jednoty dôchodcov v Košickom kraji Ján Matuško berie štatistické čísla s rezervou.
Ako nám povedal, niektorí košickí dôchodcovia sa môžu mať lepšie, ale určite nejde o väčšinu. Najlepšie životné podmienky podľa neho majú terajší šesťdesiatnici, ktorí do penzie odišli v posledných rokoch.
Naopak tí, ktorým bol priznaný dôchodok ešte pred zmenou spôsobu výpočtu penzií v roku 2004, často majú problém vyžiť.
Prezradil nám aj svoju penziu, tá nedosahuje ani celoslovenský priemer 400 eur, ale on z nej pri troche skromnosti dokáže vyjsť.
„Optimálne by bolo, keby dôchodky boli aspoň 60 percent z priemernej mzdy. Potom by väčšina dôchodcov nemusela vyhľadávať rôzne akcie v obchodoch, aby ušetrila peniaze a vyžila do ďalšej penzie. Navyše minimálne štvrtina dôchodcov žije aj so svojimi deťmi alebo vnúčatami a tým, že platia nájomné alebo im prispievajú stravu, im pomáhajú prežiť, keďže ich rodinní príslušníci sú napríklad nezamestnaní. Problém potom je, že takto potom živoria všetci.“
Ako ešte dodal, rozdiel v nižších dôchodkoch v meste a okolí aspoň čiastočne kompenzuje to, že ľudia v obciach okolo Košíc si vedia dopestovať ovocie a zeleninu, či dochovať zvieratá na mäso alebo vajcia a tým ušetria pár eur pri nákupe potravín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári