Dom umenia, ktorý tvorí aj synagóga, bude patriť všetkým Košičanom, uisťuje petícia občianskeho združenia.
KOŠICE. Online petíciu, ktorej cieľom je podporiť zmierlivé ukončenie dlhoročného súdneho sporu o Dom umenia medzi Židovskou náboženskou obcou a mestom Košice, spustilo občianske združenie Bnai Brith Concordia.
Košická zložka medzinárodnej židovskej organizácie v jej texte tvrdí, že „odmietanie nápravy krívd spáchaných na židovskej komunite v minulosti vrhá nepriaznivé svetlo na mesto Košice ako nositeľa titulu EHMK 2013“.
Apel na poslancov
Mestských poslacov vyzýva, aby schválili memorandum o porozumení. V ňom židovská obec navrhuje mestu nechať súd preskúmať možnosť schválenia súdneho zmieru, ktorý by znamenal vydanie budovy do jej vlastníctva.
Časť Domu umenia tvorí neologická synagóga, o ktorú židovská komunita prišla núteným predajom štátu v roku 1955. Od roku 1995 sa na súdoch na základe reštitučného zákona domáha vrátenia celého kultúrneho komplexu.
V navrhovanom memorande sa židovská obec zaväzuje, že budovu nebude využívať na religiózne účely a ponechá v nájme Štátnu filharmóniu Košice.
Petícia: Zostane všetkým
„Spor zle vplýva nielen na židovskú komunitu, ale aj ostatných obyvateľov Košíc... S memorandom má spor konečne šancu na ukončenie tak, že Dom umenia bude naďalej patriť všetkým,“ povedal Tomáš Teššer, prezident Bnai Brith Concordia.
V apríli bolo memorandum o porozumení stiahnuté z rokovania zastupiteľstva, znova by sa ním mali poslanci zaoberať v polovici júna. Niektorí avizujú, že za neho nezahlasujú.
Ján Süli (SDKÚ) tvrdí, že sa tak rozhodol po preštudovaní dostupných materiálov. Myslí si, že súdne konanie by malo pokračovať, čo by znamenalo, že by nanovo rozhodol krajský súd.
Jeho prvý rozsudok v prospech židovskej obce zrušil v roku 2009 Najvyšší súd a nariadil mu, aby preskúmal, či sú splnené podmienky na vrátenie nehnuteľnosti podľa reštitučného zákona, najmä to, či po rozsiahlych stavebných zmenách je synagóga vecou „pôvodnou“ alebo už „novou“, ktorá nemôže byť predmetom reštitúcie.
Süli: Bol by to dar
Podľa Süliho by z tohto pohľadu memorandum znamenalo schválenie darovacej zmluvy nad rámec reštitučného zákona.
„Poslanci nemôžu rušiť rozhodnutie Najvyššieho súdu... nemôžu meniť reštitučný zákon. Ani petíciou občanov to nie je možné zmeniť,“ hovorí.
Online „petíciu porozumenia“ na stránke peticie.com podporilo od piatka 172 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári