Častým dôvodom môže byť aj neznášanlivosť špecifických antigénov potravín, tzv. chronická intolerancia. Existenciu oboch foriem reakcií na potraviny pomáha odhaľovať laboratórna diagnostika.
Alergiou na potraviny trpia približne 4 % populácie, pričom počet pacientov neustále rastie. Potravinová intolerancia a alergia sa veľmi často zamieňajú. Alergia je reakcia imunitného systému.
„Alergik má dedičný predpoklad tvoriť (po opakovanom kontakte s látkami, ktoré zdravému organizmu neškodia – alergénmi) špeciálne látky imunoglobulíny. Konkrétne ide o imunoglobulíny E označované ako alergén špecifické IgE. Opakované stretnutie s alergénom uvoľní z buniek imunitného systému látky, ktoré spôsobia opuch slizníc, kýchanie a iné príznaky,“ opisuje RNDr. Marcela Popovňáková, manažérka klinickej imunológie a alergológie pre východné Slovensko laboratórnej divízie MEDIREX GROUP.
Potravinová intolerancia sa na rozdiel od alergie vyvíja pomaly, oneskorene. Môže trvať hodiny alebo aj dni, kým sa naplno prejaví, a teda je ťažké identifikovať problémové potraviny. V porovnaní s alergiou je málokedy život ohrozujúca.
Postihuje pomerne veľa ľudí, asi 45 %. Najrozšírenejšou nežiaducou reakciou na potraviny je alergia alebo intolerancia na kravské mlieko. Alergia na bielkoviny kravského mlieka sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a batoliat. U detí do troch rokov veku je predpoklad, že alergia odznie, a to postupne, s dozrievaním trávenia.
Dobrou správou je, že alergická reakcia na bielkoviny kravského mlieka s vekom ustupujem a v dospelosti obťažuje sotva 0,1 % populácie. Dospelý človek sa častejšie ako s alergiou na kravské mlieko stretne s intoleranciou na laktózu, čo je mliečny cukor v kravskom mlieku. Dochádza tak k nadmernému kvaseniu nestráveného a nevstrebaného cukru. Pozorujeme bolesti brucha, nadúvanie, kyslé hnačky.
Príčinou týchto reakcií je absencia alebo nedostatok enzýmu laktáza. Intolerancia laktózy teda nie je alergia, v organizme sa netvoria žiadne špecifické protilátky.
Opuch, žihľavka, kŕčovité bolesti brucha, nadúvanie, hnačka, kašeľ, dýchavica, zahlienenie, kýchanie, nádcha, opuch pier, jazyka, migrény, poruchy srdcového rytmu, zmeny krvného tlaku, závrat.
Takéto reakcie intolerancie môžu nastať po požití čokolády, kyslej uhorky, jahôd, údeného mäsa, zrejúcich syrov, skvasených potravín, červeného vína či dokonca piva. Tieto potraviny sú bohaté na histamín, ktorý v organizme odstraňuje enzým diaminooxidáza.
Ak je ho nedostatok, alebo nesprávne funguje, pozorujeme spomínané príznaky, ale aj chronickú únavu, nervozitu, nespavosť, úzkosť, depresiu, či bolestivú menštruáciu. Prítomnosť alergie alebo intolerancie sa dá zistiť laboratórnymi testami. Pacientovi takéto vyšetrenie odporučia okrem alergiológov aj astroenterológ, pneumológ či dermatológ.
„Po doručení krvi do laboratória zistíme prítomnosť tzv. alergén špecifických IgE protilátok. Ak sa ich prítomnosť potvrdí, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o alergiu. Pomocou najmodernejších testov, tzv. komponentovej diagnostiky, vieme dokonca zistiť nielen prítomnosť špecifických IgE protilátok aj na jednotlivé bielkovinové zložky potravín a odhaliť riziko alergickej reakcie, ale aj určiť, či pacient bude problematickú potravinu akceptovať v surovom stave, alebo až po tepelnej úprave, alebo ju neprijme vôbec. Pri intolerancii na histamín stanovíme nielen hladinu enzýmu diaminooxidáza, ale zistíme aj funkciu tohto enzýmu,“ vysvetľuje postup vyšetrenia v laboratóriu RNDr. Marcela Popovňáková.
Lekár alergiológ, gastroenterológ či pediater spolu s ďalším posúdením klinického stavu následne interpretuje získané výsledky a pacientovi potvrdí diagnózu. Intolerancia a alergia na potraviny majú stále vzrastajúcu tendenciu.
„V blízkej budúcnosti preto plánujeme zaviesť detailnejšiu diagnostiku potravinovej intolerancie. Už z malého množstva krvi budeme schopní identifikovať protilátky proti viac ako 50 potravinám,“ dodáva odborníčka z laboratórií MEDIREX GROUP.
Po identifikácii problémovej potraviny môže lekár navrhnúť správnu korekciu jedálneho lístka, čo výrazne zlepší kvalitu života pacientov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári