BRATISLAVA, KOŠICE. Tri rokovacie dni zamestnávala poslancov Národnej rady novela geologického zákona, ktorý zavádza povinné referendá občanov o ťažbe rádioaktívnych nerastov.
Predloženie novely minister životného prostredia Peter Žiga (Smer) zdôvodnil pretrvávajúcimi obavami verejnosti z možnej ťažby uránu v rekreačnej oblasti Jahodná pri Košiciach.
Podľa navrhovaných zmien len vtedy, ak referendum v dotknutej obci skončí s kladným výsledkom, ťažiarska firma sa môže uchádzať o určenie dobývacieho priestoru a následne o povolenie na ťažbu.
V prípade ložiska uránmolybdénovej rudy v lokalite Jahodná – Kurišková sú dotknutými obcami dve košické mestské časti (Sever a Myslava) a obce Košické Belá, Baška, Vyšný a Nižný Klátov.
Projekt austrálskej spoločnosti Forte Energy je v štádiu geologického prieskumu. Novela počíta s tým, že po jeho ukončení bude firma musieť požiadať samosprávy o vyhlásenie referend.
Raši chce mestské referendum
Pozmeňujúci návrh ku geologickej novele podal na rokovaní v pléne poslanec a primátor Košíc Richard Raši (Smer). Žiadal, aby v prípade Košíc a Bratislavy o ťažbe hlasovali obyvatelia celého mesta.
„Mohlo by sa teoreticky stať, že v jednotlivých mestských častiach bude vyslovený súhlas v referende napriek tomu, že verejná mienka ostatných obyvateľov je proti tomu,“ povedal Raši.
Keď pred dvoma týždňami novelu prestavoval spolu so Žigom, takúto výhradu nemal. Všimla si to opozícia a na schôdzi parlamentu mu vytkla, že prijímanie novely mu má pomôcť pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami, v ktorých chce podľa nej opäť kandidovať.
„Máte 83 poslancov, mohol to predložiť ktorýkoľvek z nich, ale predložili ste to vy,“ povedal mu Alojz Hlina (nezaradený).
Opozícia: Je to marketing
O novele sa rokuje v skrátenom legislatívnom konaní so zdôvodnením, že ide o ohrozenie zdravia obyvateľov. Zsolt Simon (Most-Híd) to označil za marketingový ťah Smeru v prospech košického primátora.
Podľa Viliama Novotného (SDKÚ) vládny Smer predložil ten istý návrh zakazujúci ťažbu uránu, aký predložila v roku 2009 jeho stranícka kolegyňa Jarmila Tkáčová.
„Poslanci za Smer hlasovali proti,“ upozornil Novotný s tým, že napriek tomu sa strana chystá vládny návrh podporiť, aby občania neboli „v aute“.
Spolu s poslancom Ivanom Štefancom (SDKÚ) na prebiehajúcu schôdzu parlamentu predložili aj vlastný samostatný návrh zákona o zákaze ťažby uránu na území Slovenskej republiky.
Majú svoj návrh
Obsahuje len tri paragrafy a dôvodová správa konštatuje, že ťažba uránu má nepriaznivý vplyv na zdravie obyvateľov, devastuje životné prostredie a ohrozuje cestovný ruch.
„Po prievaloch môže dôjsť ku kontaminácii podzemných vôd. Jedno z uvažovaných ložísk na Jahodnej je zdrojom vody pre vodné nádrže Bukovec, Ružín a Čermeľský potok,“ píše sa v materiáli.
Raši na to reagoval, že obidve pravicové verzie zákazu uránu boli nedokonalé a právne spochybniteľné, lebo neriešili vzťahy so všetkými ostatnými zákonmi, ktoré upravujú danú problematiku.
O návrhu poslancov SDKÚ ešte parlament nerokoval. Vládna novela geologického zákona už prešla do druhého čítania a v utorok by o nej mohli poslanci hlasovať.
Žiga si verí
Minister Žiga verí, že ju napriek kritike podporia všetci poslanci. Opozícii odkázal, že podstatné je, že o ťažbe rádioaktívnych látok budú ľudia rozhodovať v referendách a ostatné „zámenné témy“ neberie vážne.
Do znenia novely sa snažia zasiahnuť aj košickí ochranári. Ladislav Rovinský zo Slovenského zväzu ochrancov prírody pred začiatkom schôdze rozposlal poslancom pripomienky a žiadal ich, aby si ich osvojili ako pozmeňovacie návrhy.
Okrem iného žiada, aby náklady na usporiadanie uránového referenda financovali organizácie, ktoré budú mať záujem ťažiť, a nie obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári