V Košickom kraji sú podľa štatistík, čo sa týka práce načierno, o percento poctivejší ako celoslovenský priemer.
KOŠICE. Pracovať načierno je na Slovensku ochotných 47 % ľudí. Informácie vyplývajú z reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť Profesia.
Približne polovica ľudí by pracovala aj bez riadne podpísanej pracovnej zmluvy. Žiaden problém s tým nemá 21 %. Ďalších 26 % ľudí túto možnosť pripúšťa.
Najviac, až 66 % je ochotných pracovať bez zmluvy v kategórii najmenej skúsených, teda ľudí od 18 – 24 rokov.
S pribúdajúcim vekom ich ochota klesá. Pretože hoci z čiernej práce neplatia odvody ani dane, nemajú nárok na nemocenské v čase choroby a príjmy sa im nezaratúvajú ani do dôchodku.
Bez dokladovanej mzdy nie je možné ani získať hypotéku, ani právnou cestou vymôcť svoj plat, ak sa „zamestnávateľ“ omešká s výplatou, prípadne sa rozhodne prestať platiť.
Náchylnejší na nelegálnu prácu sú respondenti s čistým mesačným príjmom domácnosti do 500 eur, ľudia žijúci v malých mestách od 20 do 50–tisíc obyvateľov a spomedzi krajov najviac obyvatelia Prešovského kraja.
Výhodné pre obe strany
Ochota pracovať bez pracovnej zmluvy klesá s úrovňou vzdelania, najviac ochotní pracovať bez toho, aby platili dane a odvody, sú ľudia s najnižším vzdelaním a najmenej ochotní naopak najvzdelanejší ľudia.
Najmenej ochotných pracovať bez pracovnej zmluvy je medzi tvorivými odbornými pracovníkmi.
Naopak, najviac ľudí ochotných pracovať aj načierno je v skupine nekvalifikovaných manuálnych pracovníkov, kde to potvrdilo 54 % respondentov.
„Práca načierno je prinajmenšom zaujímavá pre obe strany – zamestnávateľ nemusí platiť drahé odvody za zamestnanca a nemá zaňho prakticky žiadnu zodpovednosť. Zamestnanec je zas zvyknutý na príspevky v nezamestnanosti od štátu, možno nejaké sociálne dávky, o ktoré nechce prísť, a preto vezme aj prácu bez zmluvy. Na druhej strane sú dlhodobo nezamestnaní, ktorí stratili akékoľvek pracovné návyky a pracovať by nešli už ani načierno,“ hovorí sociológ Juraj Madej, vedúci katedry histórie a sociológie VŠBM.
V prvom polroku minulého roka odhalil Inšpektorát práce v Košickom kraji iba 30 nelegálne zamestnaných osôb. Najviac ich je v oblasti stavebníctva, obchodu a stravovania.
„Načierno sú ponúkané väčšinou podradné práce a tie nechce alebo nevie robiť každý. Aj preto je možno načierno ochotných pracovať len asi polovica nezamestnaných,“ dodáva sociológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári