Aj keď niektoré naj miesta sú už dávno obsadené, kto hľadá, nájde aj začiatkom júna. Stačí sa poobzerať hoci len v Košiciach. V zahraničí si okrem väčšieho zárobku vycibríte aj angličtinu.
KOŠICE. „Teraz pred letom ponúkame denne priemerne 100 voľných miest v Košiciach a blízkom okolí,“ hovorí Michaela Kovalčíková zo Študentského servisu.
Agentúra ProAct People zamestnáva denne 110 – 170 študentov na brigádach.
„Sú to hlavne pomocné manuálne práce vo výrobe, ale i v službách a v stavebníctve. Plus príležitostné brigády ako napríklad sťahovanie. V hrubom sa dá zarobiť 2,02 až 3,05 eura na hodinu,“ hovorí Vladimír Kukuvka z ProAct People.
Michaela Kovalčíková zo Študentského servisu dodáva, že najčastejšie ponúkajú dokladanie tovaru, prácu pri pokladni, v sklade, triedenie súčiastok a upratovanie.
„Priemerne si u nás študenti zarobia 2,3 eura za hodinu v čistom. Nezamestnaným to kvôli odvodom vyjde iba na 2,05 eura na hodinu. Samozrejme, za fyzicky náročnejšie práce je príplatok, tie zvyknú byť lepšie platené.“
V období prázdnin sa pravidelne ponuky brigádnických prác mierne zvyšujú. Hlavne vďaka pozíciám vykonávaným vonku, teda v stavebníctve.
Alebo ide o terénne úpravy trávnikov a záhrad. Študent Technickej univerzity v Košiciach Tomáš (24) si myslí, že na vybavovanie brigády má ešte čas.
„Radšej chcem ísť robiť niečo, čo študujem, aby som mal rovno aj prax, aj nejaké vreckové. Pomaly sa obzerám čo, ale malo by to byť niečo s IT, keďže v tom som doma.“
Vo fabrike alebo pri mori
Ak si netrúfate s vašimi jazykovými schopnosťami na niekoľko týždňov v zahraničí, ideálnou voľbou je krajina, kde cudzí jazyk nepotrebujete – Česko.
„Tam ponúkame prácu v potravinárstve. Stačí sa ozvať aj v priebehu leta, lebo ponuky prichádzajú niekedy doslova zo dňa na deň.“
S komunikačnou znalosťou angličtiny sa dá pracovať takmer v každej európskej krajine. „Kto uprednostňuje vyšší zárobok, vyberie si Veľkú Britániu (práca vo fabrikách), kto chce pracovať aj si užiť leto pri mori, pôjde radšej do Grécka, kde sú pozície hlavne v hotelierstve. V Grécku sa pohybujú platy pre brigádnikov v čistom od 400 do 700 eur – závisí od pozície, hotela a ponuky. V Británii je to okolo 7,65 eura v hrubom,“ porovnáva Eli Kravcová z personálnej agentúry Aleko agency.
V kurze je aj Malta, Cyprus, Španielsko a Taliansko. „Berieme študentov, ale aj nezamestnaných. Závisí od zamestnávateľa, koho si vyberie. Na Malte si naši klienti, ktorí pracujú ako hotelový personál, zarobia okolo 730 eur, no ubytovanie si platia sami. To sú napríklad čašníci, chyžné, pomocníci pri bazéne alebo nosiči batožiny. Ako animátori síce dostanú len 500 eur, no majú už zaplatenú letenku, ubytovanie aj stravu. Momentálne máme viac žiadostí ako pracovných ponúk,“ uvádza Sandra Alexyová z agentúry Pro-Staff.
Za hranice vlasti sa v lete chystá aj študent záchranárskej techniky, Lukáš.
„Zatiaľ som bol len v Česku, ale na toto leto mám vybavené Nemecko. Budem v sklade napichovať mäso na ihly za 700 eur mesačne. Nemalo by to byť ťažké, pracuje sa 5 dní v týždni po 8 hodín.“
Na čo si dať pozor
- Preverte si, či má agentúra udelené povolenie na sprostredkovanie práce na príslušnom úrade práce alebo cez živnostenský register.
- Nereagujte na inzeráty, ktoré nemajú uvedené meno sprostredkovateľa a zamestnávateľa, resp. ani sídlo a nevyžadujú ani minimálnu znalosť cudzieho jazyka.
- Pozorne si prečítajte budúcu zmluvu a všetky jej podmienky. Pýtajte sa radšej viac ako menej. Na dôležitých veciach sa s agentúrou nedohadujete telefonicky, ale osobne a radšej ich majte písomne.
- Dajte na referencie. Sledujte diskusie a odporúčania na konkrétne agentúry aj konkrétne miesta od ľudí, ktorí si tým už prešli pred vami.
ela
Dane: Študenti môžu zarobiť v lete viac
Privyrobiť si znamená platiť aj dane.
KOŠICE. Ak študent počas roka na brigádach zarobí viac ako 1 900 eur, je povinný podať na budúci rok daňové priznanie. Hranica zárobku sa oproti minulému roku zdvihla o približne 30 eur.
Limit je 1 900 eur
„Ak študent v lete či počas roka 2014 zarobí viac ako 1 901,67 eur, má povinnosť podať daňové priznanie z týchto príjmov na Slovensku,“ povedala nám hovorkyňa Finančnej správy SR Patrícia Macíková.
Pri príjmoch zo zamestnania alebo z podnikania či z inej samostatnej zárobkovej činnosti si daňovník uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 3 803,33 eura. Tú si odpočíta v plnej výške od základu dane z dosiahnutých príjmov, ak tento základ dane za rok 2014 nepresiahne sumu 19 809 eur.
„V prípade, ak študent v roku 2014 dosiahne príjmy len na Slovensku, ktoré neprekročia 3 803,33 eur, daň, ktorú mu zamestnávateľ z jeho príjmov mesačne zrážal, sa mu vráti.“
Dvojité zdanenie
Študent, ktorý pracuje v zahraničí, daň na Slovensku už neplatí. Tieto príjmy vo všeobecnosti podliehajú zdaneniu v zahraničí.
„Študent ich na Slovensku vo svojom daňovom priznaní vyjme zo zdanenia na zamedzenie dvojitého zdanenia.“
Ak študent pracuje v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, resp. aj v štáte, s ktorým takúto zmluvu uzatvorenú nemá, a vnútroštátna legislatíva tohto štátu umožňuje vysoké daňové úľavy pri zdaňovaní takéhoto príjmu (vysoká suma nezdaniteľnej časti alebo vysoký strop príjmov, ktoré sa nezdaňujú, napr. Rakúsko, Nemecko, Veľká Británia), študent tieto príjmy nezdaňuje ani na Slovensku. Aktuálny zoznam krajín, s ktorými má Slovensko uzavreté dohody, sú na internete: https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8688
Vo veci prípadného vrátenia dane alebo preplatku na dani v zahraničí je potrebné, aby sa študent obrátil na finančný úrad v štáte, v ktorom pracoval.
„Slovensko nevracia daň z príjmov, ktorá bola odvedená do štátneho rozpočtu iného štátu,“ uzavrela Macíková.
krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári