Črevné zápalové ochorenia postihujú predovšetkým mladú generáciu.
KOŠICE. Trpíte častými bolesťami brucha, „rýchlou“ stolicou, nafukovaním, krvou v stolici, únavou či chudnutím? Pod vaše problémy sa mohli podpísať nešpecifické črevné zápalové ochorenia.
Patria k typickým ochoreniam mladých a aktívnych ľudí. Postihujú vekové kategórie v produktívnom veku od 20 do 40 rokov. Nad mužmi mierne prevládajú ženy.
K týmto ochoreniam patrí ulcerózna proktokolitída, ktorá postihuje hrubé črevo a Crohnova choroba, ktorá sa môže vyskytovať od ústnej dutiny až po konečník.
Prípadov pribúda
Približne 400 pacientov evidujú v košickom centre pre zápalové ochorenia, ktoré je súčasťou I. internej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Registrovaní sú tu prevažne pacienti z Košického, ale aj Prešovského kraja. Na Slovensku trpí týmito ochoreniami okolo 10-tisíc ľudí.
Krajská odborníčka pre gastroenterológiu Mária Zakuciová potvrdzuje, že sa zvyšuje počet ľudí s týmito ochoreniami.
„Výskyt na Slovensku je porovnateľný s výskytom v krajinách Európskej únie, teda 4,7 na 100-tisíc obyvateľov. Pred pätnástimi rokmi to bolo na porovnanie 1,5 na 100-tisíc obyvateľov.“
Iná diagnóza
Obe choroby sú genetického pôvodu, do života človeka ich však posúva rad ďalších faktorov. Medzi nimi najmä stres, pri Crohnovej chorobe fajčenie, ale aj zlý životný štýl vrátane stravovacích návykov.
Doktorka Zakuciová pripomína, že obidve ochorenia sa vyskytujú aj v detskom veku. Je potrebné ich včas podchytiť a správne liečiť, lebo vtedy je ich priebeh agresívnejší a tým aj možné komplikácie.
„Stáva sa, že ťažkosti trvajú i niekoľko rokov dozadu, len sú interpretované pod inou diagnózou a definitívna diagnóza sa stanoví až v 20. - 30. veku života.“
Oddeľujú sa od života
Život s chorobou nedokážu prijať najmä muži a tým ani odporúčanú liečbu vrátane správnej životosprávy, čím sa znižuje kvalita ich života.
Liečba týchto ochorení si podľa odborníkov vyžaduje disciplinovaného pacienta, ktorý akceptuje všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.
Keďže ide o chronické, nevyliečiteľné ochorenia, pacienti často trpia psychickými problémami, preto obmedzujú svoje spoločenské kontakty.
Chorým podľa odborníčky neostáva nič iné, len sa s chorobou „spriateliť“, pretože si vyžaduje celoživotnú liečbu s pravidelnými kontrolami u ošetrujúceho lekára.
Najčastejšie choroby
Ulcerózna proktokolitída – ide o chronický zápal, ktorý postihuje sliznicu hrubého čreva a konečník.
Crohnova choroba – chronické zápalové ochorenie, ktoré sa môže vyskytovať od ústnej dutiny až po konečník a zápal prechádza celou hrúbkou steny čreva.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári