BRATISLAVA/KOŠICE. Parlament v utorok schválil novelu geologického zákona, ktorá stanovuje, že investori nemôžu žiadať o povolenie na dobývanie rádioaktívnych nerastov, ak predtým nedostanú súhlas na ťažbu od ľudí žijúcich v okolí ložiska.
Za návrh ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer) o povinných uránových referendách dvihla ruku aj opozícia. Za hlasovalo 122 zo 127 prítomných poslancov Národnej rady.
Prečo je novela potrebná, Žiga zdôvodňoval pretrvávajúcimi obavami verejnosti z možnej ťažby v rekreačnej oblasti Jahodná pri Košiciach.
Banský úrad tu v roku 1997 vyhlásil chránené ložiskové územie urán–molybdénovej rudy. V roku 2005 určil prieskumné územie, ktorého držiteľom je v súčasnosti austrálska spoločnosť Forte Energy.
Raši vládnu novelu menil
Podľa pôvodného návrhu by v prípade tejto lokality museli byť referendá v košických mestských častiach Sever, Myslava a v štyroch blízkych obciach.
Parlament nakoniec schválil pozmeňujúci návrh poslanca Richarda Rašiho (Smer), aby bolo nutné referendum obyvateľov celých Košíc.
„Len vy môžete v budúcnosti rozhodnúť o tom, či sa bude alebo nebude ťažiť urán pri Košiciach. Len vy a nikto iný povie áno alebo nie uránu,“ napísal primátor Košíc krátko po hlasovaní na svojej facebookovej stránke.
Rašimu prešiel aj návrh, aby sa doba, po ktorej bude možné referendum o ťažbe opakovať, predĺžila z troch na štyri roky.
Viacerí opoziční poslanci, aj keď novelu podporili, mu vyčítali, že uránovú tému využíva na kampaň pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami.
Podľa nich Smer nakoniec podľahol tlaku verejnej mienky, vrátane petície STOP uránu na Slovensku, ktorú podpísalo vyše stotisíc ľudí.
Novotný: Ďakujme aktivistom
„Vyhrali Košičania, ale poďakovať sa za to netreba Smeru, ktorý len hrá svoje marketingové hry, ale všetkým aktivistom, ktorí dlhé roky organizovali ľudí, zbierali podpisy a organizovali protesty,“ povedal poslanec Viliam Novotný (SDKÚ).
Časť ochranárov však nie je spokojná. Ladislav Rovinský zo Slovenského zväzu ochrancov prírody požadoval, aby v referendách mohli hlasovať obyvatelia širšieho územia, ktorí by podľa neho boli tiež vystavení negatívnym účinkom ťažby a spracovania rádioaktívnych nerastov, ako je napríklad skladovanie banského odpadu.
Trvá tiež na tom, že zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov má mesto Košice premietnuť do územného plánu. Proces jeho zmeny je dnes zablokovaný pre nesúhlas ministerstva hospodárstva.
Najprv bolo memorandum
Rezort pod vedením Tomáša Malatinského v roku 2012 podpísal s firmou European Uranium Resources memorandum o porozumení a spolupráci v energetickom sektore.
Kanadská spoločnosť, od ktorej projekt prevzala Forte Energy, uvádzala, že na Kuriškovej je vyše 15–tisíc ton uránu, čo by pokrylo spotrebu Slovenska na 50 rokov.
Opakovala tiež, že podzemná banská prevádzka by sa na povrchu prejavila minimálne.
Geologická novela po podpise prezidentom nadobudne účinnosť v polovici júna.
Druhé najbohatšie slovenské ložisko uránu, ktorého by sa mohla týkať, je Novoveská Huta pri Spišskej Novej Vsi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári