Pacienti, ktorí ležia v klimatizovaných miestnostiach, majú o starosť menej, iní si musia vystačiť s pravidelným vetraním.
KOŠICE. Ani nemocniciam sa horúčavy nevyhýbajú. Pavol zo Spišskej Novej Vsi leží asi týždeň na chirurgickej klinike na Rastislavovej ulici v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.
„Vetráme si. Otvárame okná, sestričky zase dvere, takže to nie je najhoršie. Pravda je, že ani prievan nie je pre zdravie veľmi prospešný.“
Dostali obliečky
Košičanka Mária je hospitalizovaná na kožnej klinike v novej nemocnici. Spolu s dvomi spoluležiacimi si tiež pomáhajú otvoreným oknom a dverami do izby.
„V utorok sme nevedeli otvoriť okno, dnes (včera pozn. red.) nám pomohla sestrička. Ale nie je to také zlé, veď ani doma nemáme klimatizáciu.“
Dvadsaťštyriročná Katka povedala, že na izbách majú na pitie čaj. „Keďže je teplo aj v noci, nespíme pod klasickými paplónmi, dostali sme tenké obliečky.“
S klímou aj bez nej
Podľa hovorkyne univerzitnej nemocnice Ladislavy Šustovej je 50 percent jej priestorov klimatizovaných.
„Klimatizované sú všetky operačné sály, obe naše novorodenecké oddelenia ako aj celá budova nového urgentného príjmu. Pacienti ako aj personál majú zabezpečený pitný režim.“
Úplne klimatizovaný je Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb vrátane pacientskych izieb, čakární, ambulancií a ďalších miestností. V ústave sú rozmiestnené dávkovače pitnej vody pre pacientov i zamestnancov.
V 1. súkromnej nemocnici Košice - Šaca je približne polovica izieb vybavená klimatizáciou. Vo zvyšných izbách pacientov osviežujú stropné ventilátory. K ochrane pred slnkom prispieva aj nové opláštenie na nedávno zrekonštruovanej výškovej budove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári