Školský rok končí, letné dovolenky klopú na dvere. Práve v lete sa však stáva vykrádanie bytov pre kriminálnikov najväčším koníčkom.
KOŠICE. Vlamači využívajú nepozornosť a zábudlivosť majiteľov. Úradujú na sídliskách i v rekreačných oblastiach, vyhľadávajú nedostatočne zabezpečené objekty.
K „vybieleniu“ bytu či domu im neraz stačí aj nepatrná informácia, že majitelia nie sú doma.
Polícia preto pripravuje mimoriadne opatrenia, viac policajtov pribudne v rizikových oblastiach.
Mésarová: Bude nás viac
„Vlani počas júla a augusta sme v Košiciach zaznamenali deväť prípadov krádeží spáchaných formou vlámania do bytov a jedenásť prípadov krádeží vecí z bytov,“ povedala nám policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
O tom, že treba byť mimoriadne opatrný sa presvedčil košický dôchodca. Najprv mu ukradli kľúče, potom vykradli byt. Zmizli peniaze, mobil, ako aj pištoľ zn. CZ 83, kalibru 7,65, ktorú mal v legálnej držbe. Škoda činí 4000 eur.
Varovným je aj prípad, keď z jedného z košických bytov ukradli obrazy, hodinky či súpravu Swarovského, celkom za 50-tisíc eur.
Policajti sa teda na leto špeciálne pripravujú. V uliciach bude viac policajtov, ktorí sa zamerajú špeciálne na vlámačky i vreckárov. Polícia prijala opatrenia, aby sa ľudia cítili bezpečnejšie, posilnila výkon služby aj na Bukovci, Jazere, nezabudne však ani na kúpaliská.
„Zameriame sa na miesta so zvýšeným počtom turistov. Posilníme výkon služby a máme pripravené opatrenia za účelom eliminácie možného protiprávneho konania. Nie je vhodné, aby sme zverejňovali opatrenia z taktického hľadiska, aby nedošlo k ich zmareniu.“
Pozor na schránky
Na vreckárov sa policajti vraj taktiež pripravili.
„Počas leta urobíme v historickom centre mesta opatrenia na zamedzenie tejto trestnej činnosti tak, aby sa turisti z iných krajín a krajov, ale aj bežní obyvatelia mesta cítili počas letných oddychových dní bezpečne,“ vraví Mésarová.
K pokojnej dovolenke však môžu prispeť aj samotní majitelia bytov či domov. Už pri odchode by si mali uvedomiť hroziace riziko.
„Je vhodné mať byt zabezpečený bezpečnostnými dverami. Taktiež odporúčame dohodnúť sa so susedom, ktorý byt skontroluje, prípadne vyberie schránku,“ dozvedáme sa z polície.
Poštové schránky sú častým indikátorom pre zlodejov, že nikto nie je doma. Vlamači si objekt záujmu monitorujú a keď nevidia pohyb, tak idú na vec. Policajti nemôžu fyzicky strážiť každý objekt. Vlámačky sú pritom často sériovou záležitosťou. Zlodeji vypáčia dvere či okno a ukradnú šperky, peniaze a elektroniku.
„Ľudia by nemali nechávať pootvorené okná či balkónové dvere,“ dodala Mésarová.
Fakty
Pozor na vlamačov
- Ak odchádzate z bytu, presvedčte sa, či máte zavreté okná a dvere.
- Zvýšenú pozornosť venujte lodžiám, terasám a pivniciam.
- Pri odchode z domu nezaťahujte žalúzie a rolety.
- Nikdy nenechávajte odkaz na záznamníku telefónu, kde oznámite, že nebudete doma.
- Aj zabudnutý rebrík na dvore pomôže zlodejovi.
- Strom nesmie zakrývať vstup do domu.
- Využívajte mechanické a elektronické zabezpečenia svojho domu či pripojenia na pult centralizovanej ochrany.
- Nezabudnite na poistenie, foto bytu, zbierok, cenných predmetov a výrobné čísla elektroniky.
- Ak zistíte narušenie objektu, nevchádzajte, volajte políciu.
krs
Poproste susedov. Plná schránka je signálom pre zlodejov, sused ju môže vybrať.
Ilustračné foto: judy
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári