Predstavili ho včera v Múzeu Vojtecha Löfflera.
KOŠICE. Spoločné dielo žiakov a pedagógov Spojenej školy na Opatovskej ceste a školy v Rösrathe pri Kolíne vznikalo dva roky.
Telesne postihnuté deti a deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa rozhodli urobiť niečo osožné pre seba a svojich rovesníkov. Podarilo sa im to v rámci projektu Comenius, bilaterálne školské partnerstvá.
Trojjazyčný obrázkový Nemecko–slovensko–anglický slovník už oslovil aj pedagógov z „normálnych“ škôl.
„Pedagógovia sú nadšení a povedali nám, že to nie je len skvelá pomôcka pre deti so špeciálnymi potrebami, ale že ho považujú za vynikajúcu učebnú pomôcku pre všetkých žiakov. Deti totiž vytvorili dvanásť základných tematických blokov, ktoré by mali v cudzom jazyku ovládať. Su to napríklad prvé rozhovory, keď sa predstavujeme, potraviny, rodina, škola, záľuby, určovanie času, farby, čísla a podobne. Už sa ani na dovolenke nestratia,“ teší sa koordinátorka projektu Daniela Jutková.
Aj pexeso, kvarteto či domino
Počas vzájomných stretnutí žiakov obidvoch škôl sa slovná zásoba precvičovala a bola žiakmi dopĺňaná o ďalšie nové slová a výrazy, ktoré sú obsiahnuté v slovníku.
„Súbežne vznikli aj didaktické pomôcky ako pexeso, kvarteto, domino, všetky v troch jazykoch. Sú to didaktické hry a pomáhajú rozvíjať slovnú zásobu,“ pochválila sa riaditeľka Spojenej školy na Opatovskej ceste Mária Čabalová.
O prínose slovníka nepochybuje ani študent Dominik.
„Takéto projekty sú veľmi prínosné pre študentov s nejakým postihnutím, pretože sú viac v kontakte so zdravými a majú väčší kontakt so svetom. Aj pre zdravých to má význam, neizolujú sa od takýchto ľudí a viac si na nich zvykajú.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári