Ľudia v jarných a letných mesiacoch viac športujú a pracujú vonku. Pre ich zranenia potom často zasahujú leteckí záchranári.
KOŠICE. Trojnásobne viac lieta letecká záchranka v lete v porovnaní so zimou. Najvyťaženejšie mesiace sú júl a august. Najčastejšie sa zásahy týkajú mužov. Pokrývajú približne 70 percent všetkých výjazdov. Úrazy pri práci v lesoch tvoria približne 10 percent zásahov.
Vlani v júli vzlietla košická posádka vrtuľníkovej záchrannej služby ATE, aby zachránila hubára, ktorý na Ružíne dostal epileptický záchvat.
Vedúci letovej prevádzky leteckých záchranárov Viliam Krivák vysvetľuje, že v lete ľudia viac športujú a pracujú. Okrem toho sú dni dlhé a počasie stabilné.
„Vhodné letové počasie bežne trvá aj niekoľko týždňov s krátkym prerušením. Na rozdiel od toho, v zimných mesiacoch lietanie znemožňuje krátky denný čas a hlavne nestabilné počasie. Najväčšou prekážkou sú početné rozsiahle hmly, trvajúce často niekoľko dní za sebou a veľakrát takmer na celom území Slovenska.“
Pracovné a relaxačné úrazy
Leteckí záchranári najčastejšie zasahujú pri úrazoch turistov a s nimi spojené pády, dehydratácia a vyčerpanie.
Ďalej sú to popáleniny v prírode a úrazy lesných pracovníkov.
„Naše vrtuľníky sú tiež často privolané k nehodám pri poľnohospodárskych prácach a tiež k dopravným nehodám,“ vymenúva hovorkyňa ATE Zuzana Turočeková.
Košické posádky vzlietajú za zranenými spomedzi siedmich slovenských staníc najčastejšie. Vlani to bolo 250-krát, z toho v 113-ich prípadoch letel vrtuľník za pacientom do terénu. Zvyšok tvorili medzinemocničné prevozy.
Turočeková vysvetľuje, že košické stredisko má veľkú spádovú oblasť. „V okolí Košíc sa nachádzajú pohoria, lesy, ktoré sú ťažko prístupné vozidlám, pomoc vrtuľníka je v týchto lokalitách najefektívnejšia.“
Let do Gruzínska
Najbližšie stredisko vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby od Košíc je v Poprade. Pod Tatrami sú vyťažení najmä v zime. Sezóna sa rozbieha v januári spolu s lyžovačkami.
Záchranári zabezpečujú aj návrat domov zo zahraničia zraneným alebo chorým Slovákom, ktorých stav si to vyžaduje. Najvzdialenejším medicínskym letom bol v tomto roku výjazd do gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi. Priviezli odtiaľ pacienta po úraze.
Vedeli ste?
Častým dôvodom zásahov na horách je dehydratácia a vyčerpanie. Turisti by mali vedieť, že počas 12-hodinovej túry stratí organizmus približne pol litra tekutín za hodinu, v čase horúčav je to dokonca až 2 litre tekutiny za rovnaký čas.
Recept na rehydratačný nápoj: polovica čajovej lyžičky soli, polovica čajovej lyžičky sódy bikarbóny, 3 lyžice cukru. Všetko zmiešať s 1 litrom vody.
kag
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári