Ešte na polroka prepadávala tretina prváčok Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej v Košiciach z dejepisu. Po tom, čo sme o tejto rarite napísali, si študentky vstúpili do svedomia a začali sa viac učiť. „Guľu“ z dejepisu na dnešnom vysvedčení bude mať len desatina z nich.
KOŠICE. Celkovo 31 žiakov „Kukučínky“ si na polroka našlo na vysvedčení nedostatočnú. Najhoršie boli na tom najmä prváčky - budúce zdravotnícke asistentky, 27 z nich nešiel dejepis, pre štyri bola „španielskou“ dedinou chémia.
Teraz si leto učením na augustový reparát z dejepisu „spríjemní“ šesť prváčok, ktoré prepadali aj predtým a jedna druháčka, ktorá to zo štvorky dotiahla až na nedostatočnú.
Rovnako sedem študentov čaká reparát z chémie. To, že si staroveké dejiny alebo chemické reakcie HCl s NaOH osvieži aj počas horúceho leta v porovnaní s 1. polrokom necelá polovica študentov, považuje riaditeľka školy Helena Turisová (na snímke vpravo) za slušný úspech.
Dejepisárka svoje nároky neznížila
„Študenti pochopili, že sa musia v druhom polroku viac učiť. Po tej situácii, ktorá nám na polroka vznikla, som rozprávala aj s vyučujúcou dejepisu. No nemajte obavy, určite som jej neprízvukovala, aby zjemnila nároky na žiakov. Počas mojej riaditeľskej praxe som nikdy žiadnemu pedagógovi nepovedala, aby dal žiakovi lepšiu známku, ako si zaslúži podľa vedomostí. Som rada, že vážnosť situácie pochopili okrem žiakov aj ich rodičia a zrejme im prehovorili do duše. Výsledkom je, že aj naša dejepisárka si pochvaľovala, že sa jej študenti postavili k štúdiu s väčšou zodpovednosťou, než predtým,“ skonštatovala.
Riaditeľka: Prvákov sme učili učiť sa
Kým predtým sa žiaci „chválili“, že sa dejepis alebo chémiu, čo je ďalší problémový predmet, učili ani nie 15 minút, pred záverečnými písomkami ich príprava na celé vyučovanie niekedy trvala aj 4 hodiny.
Pomohla im aj výchovná poradkyňa, ktorá musela niektorým prvákov vysvetľovať, ako sa majú správne učiť a sústrediť sa počas výuky.
„Najmä prváci, ktorí k nám prišli, mali zo začiatku problémy s adaptáciou na stredoškolský systém učenia, no postupne sa to zlepšovalo. Celkovo deti začali brať školu vážnejšie. Aj rodičia pochopili, že je správne, aby sa im viac venovali a dbali o to, aby sa učili. Rodičov sme informovali, ak ich deti mali zlé známky, v prípade záujmu sme im ukázali aj ich písomky. Všetky tieto opatrenia im pomohli k lepším známkam,“ dodala riaditeľka.
Zdravotnícke asistentky idú na dračku
Zhruba pätina žiakov „Kukučínky“ ide po jej skončení na vysoké školy. Z tých, čo sa rozhodnú nepokračovať ďalej, je najviac absolventov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura, na záchrankách, alebo v sociálnych zariadeniach.
Dopyt je hlavne po zdravotných sestrách, po ktorých sa okamžite „zapráši“ a ich nezamestnanosť je takmer nulová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári