Policajti poľujú na nezodpovedných vodičov.
KOŠICE. Príčinou je katastrofálna situácia s počtom podgurážených vodičov za volantom na Slovensku. Hliadky prichytili od 9. do 22. júna až 1 151 šoférov, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu, 614 malo viac ako 1 promile alkoholu.
Vodič: Buď sa pije, alebo jazdí
Polícii došla trpezlivosť a vyhlásila 4-dňovú akciu, pri ktorej policajti kontrolujú všetko. My sme ich zastihli na Južnom nábreží.
Práve zastavili strieborné BMW. Rýchlosť neprekročilo, vodičovi Jaroslavovi dali fúkať. „Mal nulu,“ povedali nám policajti.
Jaroslav ich prístup kvituje: „Nech to robia, a poriadne. Preboha, za týždeň vyše 1 100 opitých vodičov a viac ako polovica nad jedno promile? Čo je toto za národ? Som profesionálny vodič, ešte teraz som absolvoval šichtu a idem domov. Nikdy by som si nedovolil sadnúť si za volant opitý. Buď sa jazdí, alebo pije. Jedno s druhým sa vylučuje,“ vraví Jaroslav.
Prekvapení z počtu opitých vodičov sú aj policajti.
„Sú oveľa prísnejšie tresty, ale akoby odvtedy začali ešte viac piť,“ hovoria.
Medzi 9. a 22. júnom načapali v Košickom kraji 96 potúžených vodičov a lepší bol len Bratislavský s 91 opilcami za volantom. Ostatné kraje boli na tom oveľa horšie. Zdalo by sa, že východniari pijú menej. Opak je ale pravdou. Ovládli sme celoslovenskú aprílovú štatistiku so 62 i májovú so 65 vodičmi nad 1 promile.
Kontrolujú aj policajtov
Za nesprávne predchádzanie zastavili policajti aj poľský kamión. Jeho vodič sa čudoval: „Prečo? Veď som nič neurobil.“ Vyriešili ho dohovorom, lebo nenafúkal.
V tom však pribrzďovalo pri hliadke civilné auto. Policajti mu ukazovali, že môže ísť. Aj tak zastavilo. Vystúpili dvaja ľudia v civile s preukazmi polície.
„My kontrolujeme hliadky, či robia tak, ako majú,“ dozvedeli sme sa.
Muži zákona sa nezameriavali prioritne na alkohol, hoci každý, koho zastavili, fúkal. Merali aj rýchlosť. Sami hovoria, že predpisy nedodržujú často mladí vodiči.
„Sadnú si do silného auta a preceňujú svoje sily. Neraz ide o mladícku nerozvážnosť, ktorá však nemusí dopadnúť dobre,“ vysvetľujú policajti.
Od 1. novembra 2011 je jazda pod vplyvom alkoholu nad 1 promile a odmietnutie vyšetrenia trestný čin. Súd môže súčasne uložiť aj peňažný trest a trest zákazu šoférovania až na 10 rokov.
„Ak prichytíme takého vodiča, budeme postupovať ako v prípade iného trestného činu. Obmedzíme jeho osobnú slobodu a predvedieme ho na políciu, kde bude vypočutý,“ dozvedeli sme sa z polície.
Merali rýchlosť. Posvietili si aj na cestných pirátov.
Foto: judy
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári