Každý tretí východniar nemá žiadnu finančnú rezervu. Dostatočnú sumu si na horšie časy nedokáže odkladať 85 percent ľudí.
KOŠICE. Polovica Slovákov nemá prehľad o svojich výdavkoch. Väčšine domácností tak pri nečakanej udalosti hrozia existenčné problémy.
To, ako nedokážeme hospodáriť s našimi peniazmi, ukázal prieskum Nadácie Partners, ktorá sa venuje problémom finančnej gramotnosti.
Neočakávané situácie
Finanční odborníci hovoria, že domácnosti by mali z mesačného príjmu ušetriť minimálne 10 percent. Približne polovica opýtaných uviedla, že je schopná odložiť do 10 percent z príjmu.
Až 23 percent Slovákov nemá k dispozícii železnú rezervu, pretože nedokáže z mesačných príjmov nič nasporiť. Našetrené peniaze majú pomôcť v neočakávaných chvíľach ako strata zamestnania, choroba alebo krádež.
Prieskum ukázal, že máme medzery v kontrole našich výdavkov. Iba polovica domácností má prehľad o tom, na čo míňa.
„Pritom práve tam je väčšinou priestor na škrty. Pokiaľ chceme z príjmu niečo ušetriť, zoptimalizovanie výdavkovej strany rodinného rozpočtu je to, čo môže každý urobiť okamžite,“ vysvetľuje odborník na financie Martin Gduľa.
Viac zarobím, viac miniem
Ľudia nedokážu ušetriť aj preto, že ich príjem na to nestačí. Nemajú z čoho škrtiť. Gduľa upozorňuje, že ani vyšší príjem automaticky neznamená mať bokom odložených viac peňazí.
„Zvýšenie príjmu je dlhodobejšia a často náročnejšia úloha, ktorá bez disciplíny tiež nemusí viesť k vytvoreniu finančnej rezervy. Často platí, viac zarobím, viac miniem.“
Jedenásť percent opýtaných zase potvrdilo, že mesačne minie viac, ako je príjem. Rozdiel v príjmoch a výdavkoch tak vykrýva pôžičkou, úverom, nákupom na splátky. Najčastejšie siahneme po požičaných peniazoch práve pri nečakanej udalosti.
Vieme, kde škrtiť
Členka správnej rady Nadácie Partners Jana Mokráňová hovorí, že prieskum nepreukázal regionálne rozdiely. Odlišne so svojimi financiami nakladajú ľudia s rôznym finančným príjmom.
„Paradoxne, nižšie príjmové skupiny sú schopné pravidelne si odkladať aspoň malú finančnú čiastku. Vyššie príjmové skupiny si naopak nedokážu vytvoriť finančnú rezervu.“
Rozhadzovať dokážu viac mladšie ročníky ako staršie.
„Mladá generácia má problémy s finančnou gramotnosťou. Rodičia by s deťmi mali odmala pracovať, dať im vreckové a naučiť ich hospodáriť s ním. Nedostatočné je tiež finančné vzdelávanie na školách.“
Bokom si síce veľa neodkladáme, ale dokážeme zhodnotiť, kde by sme si vedeli utiahnuť opasok. Najväčší priestor na úsporu vidíme v nákupoch obuvi a oblečenia, spoločenskom živote, dovolenkách a cestovaní, potravinách, cigaretách a alkohole.
Päť nákupných hriechov
Finančníci zostavili zoznam piatich nákupných hriechov, teda dôvodov, pre ktoré často míňame viac, ako je nevyhnutné.
- Spontánny, neplánovaný nákup (v pláne je pečivo, kúpime aj akciové balenie nožov).
- Vplyv reklamy (vyvolá umelý dopyt).
- Príliš jednoduchý nákup na splátky (kupujem, aj čo nemám, pritom sa splátky kopia).
- Výmena funkčného za nové (nový mobil, aj keď súčasný funguje).
- Nové služby a „návrat v čase“ (zvykli sme si kupovať pohodlie, čo sme predtým urobili sami - umytie a tepovanie interiéru auto profi firmou, hotel pre psa).
kag
Ako skrotiť výdavky
- Plánovanie a kontrola (financií aj nákupu, ideálne ročných, mesačných aj denných výdavkov).
- Kritické otázky (Naozaj to potrebujem? Existuje lacnejší variant? Neoplatí sa počkať?).
- Lacnejší tovar (sledovať ponuky mobilných operátorov, poskytovateľov internetu, distribútorov energií a vybrať si najvýhodnejšiu možnosť).
- Tovary dennej a strednej spotreby za vlastné (minimum tovarov na splátky).
- Prvý prevod z výplaty na sporenie (ako príde príjem na účet, preveďte z neho 10 percent „do bezpečia“).
kag
Názor ľudí
Košičanov sme sa pýtali, či si z platu vedia niečo odložiť na horšie časy a akým spôsobom vedia ušetriť?
Dôchodkyňa Marta hovorí, že ušetriť s manželom veľmi nevedia. Keďže obaja sú na dôchodku, niekedy sa im podarí odložiť 20, nanajvýš 30 eur. „Máme nízke dôchodky, pretože sme pracovali za nízke platy. Najviac minieme na jedlo a lieky, pretože manžel je chorý. A kam inam investovať, ak nie do zdravia?“
Mladá čašníčka si niektorý mesiac vie nechať na horšie časy od 50 do 100 eur. „Nemám na to žiadne finty, len si poviem, že sa mi to zíde v budúcnosti a nejaké tie eurá si nechám.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári