Tie sú pre svoju nízku kvalitu ešte škodlivejšie ako oficiálne predávané cigarety.
KOŠICE. Čínske či ukrajinské cigarety končia v spaľovniach. Podľa medzinárodných kritérií je Slovensko v boji proti nelegálnemu obchodu s cigaretami úspešné a má najnižšiu mieru nelegálnych cigariet zo všetkých členských krajín EÚ.
Zapotia sa však aj colníci Colného úradu Košice a operatívnych zložiek Kriminálneho úradu Finančnej správy SR.
„Vlani sme zadržali 1 005 248 kusov cigariet, rok predtým to bolo 346 643. Rekordným bol rok 2011, keď sa nám podarilo zaistiť 1,74 milióna kusov cigariet,“ vysvetľuje hovorkyňa Colného úradu Košice Natália Zadubanová.
Odhaľuje ich RTG prístroj
Metódy nezákonnej prepravy sa podľa Zadubanovej medziročným porovnaním výrazne nelíšia.
„Nezákonná preprava tabakových výrobkov pri kontrole vo vnútrozemí EÚ sa uskutočňuje už aj v menších množstvách výlučne skrytým spôsobom, v batožine či na tele osôb. Väčšie množstvá, rádovo 30 kartónov a vyššie sú už prepravované v špeciálne vybudovaných úkrytoch áut,“ vysvetľuje hovorkyňa CÚ.
Podľa nej však skladovanie neoznačených cigariet v bytových a nebytových priestoroch na území SR s ich následnou prepravou do krajín EÚ s vyššou cenovou hladinou tabakových výrobkov prebieha už výrazne sofistikovaným spôsobom.
„Rôznymi formami za účelom zakryť nezákonnú prepravu cigariet. Na odhalenie sa využívajú ofenzívnejšie metódy príslušných zložiek Finančnej správy SR, vrátane inšpekčných RTG kontrolných systémov na kontrolu áut a kontajnerov. Používame služobných psov na vyhľadávanie tabaku, čo výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úspešného odhalenia nezákonnej prepravy v úkrytoch vozidiel, ktorú je bežnými postupmi colníkov takmer nemožné odhaliť.“
Na pašovaní cigariet sa podieľajú aj Slováci, no zďaleka prím nehrajú. Colníci tvrdia, že osoby uskutočňujúce nezákonnú prepravu nie je možné paušálne identifikovať vo vzťahu k národnosti.
„Výraznejšie zastúpenie majú príslušníci štátov tretích krajín vo vzťahu k EÚ, preprava neoznačených cigariet medzi členskými štátmi EÚ je vykonávaná prevažne obyvateľmi štátu, na území ktorého dochádza k zisteniu nezákonnej prepravy.“
Cez Milhosť pašovali v anglických autách
Medzi najväčší zásah colníkov patrí akcia mobilnej jednotky Colného úradu Košice, keď zaznamenali každý mesiac v takmer identickom časovom rozmedzí na ceste Košice – Milhosť - Miskolc, neďaleko bývalého hraničného priechodu Milhosť, nezákonnú prepravu.
„Išlo o pašovanie cigariet vozidlami imatrikulovanými vo Veľkej Británii, ktoré šoférovali vodiči z tretích krajín. V autách boli vybudované špeciálne úkryty na množstvá takmer 300 kartónov, ktoré bez využitia služobných psov zrejme zostali neodhalené.“
Likvidácia všetkých pašovaných cigariet prebieha v spaľovni pod dohľadom colníkov. V roku 2012 colný úrad zlikvidoval 2,4 milióna cigariet, rok predtým 2,1 milióna. Ďalšie zadržané cigarety čakajú na svoju likvidáciu.
Na Slovensku je najvyužívanejšia pašerácka cesta z Ukrajiny, kde je cena legálne predávaných cigariet asi 1 € za škatuľku. Obyčajne sú okrem Slovenska cieľovými krajinami pašeráckych skupín Česko, Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Veľká Británia.
Cez ukrajinskú hranicu sa okrem hraničných priechodov Vyšné Nemecké, Ubľa, Čierna n. Tisou, Maťovské Vojkovce a Veľké Slemence pašujú cigarety najmä cez „zelenú“ a „modrú“ hranicu.
„Zelená hranica znamená, že pašeráci prenášajú cigarety v rôzne upravených krosnách nosičmi mimo hraničných priechodov, obyčajne cez severný, hustejšie zalesnený a členitejší terén ukrajinsko-slovenskej hranice. Modrá hranica identifikuje pašovanie cigariet v rôznych gumových raftoch, alebo drevených pňoch po hraničných riekach Tisa a Uh. Tieto sú spúšťané z ukrajinskej strany na lane a potom sú na slovenskej strane zachytávané,“ doplnila hovorkyňa Finančnej správy SR Patrícia Macíková.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári