BRATISLAVA. Poslanci finančného výboru parlamentu sa v pondelok vybrali do Košíc na poslanecký prieskum. Chceli zistiť, prečo daňové úrady zadržiavajú nadmerné odpočty na dani z pridanej hodnoty.
Jozef Kollár, podpredseda výboru pre financie a rozpočet (NOVA), ktorý prieskum inicioval, hovorí, že Košice vybrali cielene. Tamojší krajský daňový úrad má totiž najviac rozpracovaných kontrol z celého Slovenska.
Asi 30 percent z otvorených prípadov sa vlečie viac ako šesť mesiacov.
Pre mnohé spoločnosti môže byť likvidačné, keď im daňový úrad zadržiava peniaze dlhé mesiace.
Za bol aj Smer
Poslanecký prieskum v Košiciach prešiel vo výbore aj hlasmi vládnej strany Smer. Zúčastnil sa na ňom aj prezident Finančnej správy SR František Imrecze.
S výsledkami prieskumu bol Kollár spokojný: „Nedá sa to vyriešiť za štyri hodiny. Vyžiadali sme si ďalšie podklady a dohodli sme sa, že sa na východe stretneme v septembri,“ povedal pre SME.
Podľa neho ide o to, aby Finančná správa a daňové úrady dostávali spätnú väzbu od podnikateľov, čo ich činnosť prináša a spôsobuje.
Obchod s daňami
Pri iniciovaní prieskumu Kollár hovoril o tom, že sa s nadmernými odpočtami obchoduje. Objavili sa podľa neho indície, že podnikatelia s dobrými kontaktmi na daňových úradoch vybavujú kontroly u konkurentov.
Tá im potom mesiace zdržuje vyplatenie nadmerných odpočtov a brzdí ich v investíciách a rozvoji podnikania. „Mám také indície, nevylúčil ich ani minister financií Peter Kažimír a teraz prezident Finančnej správy Imrecze,“ potvrdzuje Kollár.
Podľa neho je Finančná správa kolos s 9000 pracovníkmi, nedá sa vylúčiť zlyhanie ľudského faktora a prepojenie úradníkov s podnikateľmi. Preto vytvorili odbor vnútornej kontroly, ktorý by mal vypátrať prípadné prepojenia s podnikateľmi.
Vojna a mier
Finančná správa vlani ohlásila výraznú ofenzívu proti daňovým podvodom, najmä karuselovým obchodom. Pri nich sa účtovne finguje vývoz komodity, ktorá v skutočnosti ostáva v sklade.
Na základe pohybu faktúr a peňazí si však firma od daňového úradu pýta nadmerné odpočty. Po ich vyplatení sa zvyčajne stratí, podobne ako spriaznená spoločnosť, ktorá mala zaplatiť DPH rovnakého tovaru pri dovoze.
Daňová správa pri podozrivých žiadostiach o vrátenie DPH kontroluje celý reťazec dodávok, aby zistila, či daň, o ktorej vrátenie žiada, bola vôbec na začiatku zaplatená.
Podľa Kollára prebieha na 20-tisíc daňových subjektoch na Slovensku až 1380 kontrol, z čoho 400 je otvorených viac ako pol roka.
„Rozumiem, že sme vo vojne s podvodníkmi, vítam to. Ale nemala by sa narušiť ekonomická rovnováha, viedlo by to k likvidácii firiem,“ tvrdí poslanec.